RES Od blizu – program ob razstavi Od blizu

Razstavo Od blizu spremlja bogat program dogodkov ZA OTROKE IN ZA ODRASLE v posebnem prostoru, poimenovanjem RES Od blizu, ki se nahaja v spodnjih prostorih Moderne galerije. Vabimo vas na vse dogodke, ki še sledijo!

RES Od blizu je nekakšen atelje, namenjen praktični izkušnji in doživljanju umetnin ter konservatorsko-restavratorskih posegov. V njem potekajo krajše delavnice za vse, ki jih tematika zanima (vodeni ogledi s praktičnim zaključkom), daljše, celodnevne delavnice pa so namenjene tako strokovnjakom kot laikom.

RES Od blizu – zemljevid ateljeja

PROGRAM ZA ODRASLE

Do meja dopustnega | vodstva po razstavi s praktičnim zaključkom – slikarske tehnološke skrivnosti

7. marec | 14. marec | 21. marec | 28. marec | 17.00–19.00

Vodeni ogled s praktičnim zaključkom je namenjen odraslim obiskovalcem.  Obvezna predhodna najava na izobrazevanje@mg-lj.si. Število udeležencev je omejeno.  V primeru premajhnega števila prijav se izvedba prestavi na naslednji termin.

Utrinki iz konservatorsko-restavratorskih ateljejev predavanja v avditoriju

Obvezna predhodna prijava na izobrazevanje@mg-lj.si.

torek, 7. marec | 10.30–13.50 | SLEPOTA IN SLABOVIDNOST | delavnica

Prijava na delavnico ni obvezna, temveč dobrodošla, da bomo lažje in bolje organizirali dogodek. Prijavnico najdete na povezavi tukaj.

sreda, 8. marec | 17.00–18.00 | Vloga platnenega nosilca slike in njegova priprava

Platno kot nosilec slikovnih plasti ima pri izdelavi slike pomembno vlogo. Priprava platna določa sliki teksturo in barvo. Predstavljeni bodo načini priprave slikarskega platna od baroka do danes in pomembna vodila pri izbiri in pripravi platna za sliko. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

Predavateljica Lucija Močnik Ramovš, konservatorka-restavratorka.

sreda, 15. marec | 15.00–16.30 | Konservatorji-restavratorji iz Zagreba

Več informacij o predavanju bomo sporočili naknadno.

sreda, 22. marec | 17.00–18.00 | Reševanje poškodovanih slikarskih nosilcev

Platneni nosilci slik z leti pogosto postanejo šibki in krhki, marsikdaj pa so na njih tudi raztrganine, luknje in druge poškodbe. Predstavljeno bo, kako so se s poškodbami na slikarskih nosilcih konservatorji-restavratorji spopadali v preteklosti in kako bi k istim poškodbam pristopili danes. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

Predavateljica Liza Lampič, konservatorka-restavratorka.

četrtek, 23. marec | 17.00–18.00 | Kaj in kako z voščeno-smolnim podlepljanjem

Voščeno-smolno podlepljanje vpliva na fizikalne, materialne in estetske karakteristike slike. Kako obravnati te slike danes in prihodnosti?

Prestavljena bodo nova spoznanja ter smernice za konservatorsko-restavratorske posege na tovrstnih slikah, ki smo jih soustvarili udeleženci Master Classa Dutch Method Unfolded, ki je nastal v sodelovanju z Univerzo v Amsterdamu in Canvas Initiative Getty Foundation. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

Predavateljica Simona Škorja, konservatorka-restavratorka.

Utrinki iz konservatorsko-restavratorskih ateljejev | ogledi v ateljeju

Ni potrebna predhodna najava.

7. – 9. marec | 10.00–14.00 Problematika mavčnih odlitkov – študentje med delom

9. marec | 15.00–17.00 Izdelava tehnoloških študij na platnu – študentje med delom

Razumeti videno veččutni vodeni ogledi (z delavnico) za (ranljive) skupine organiziramo po dogovoru in naročilu na izobrazevanje@mg-lj.si.

PROGRAM ZA OTROKE

Ustvarjalna počivalnica
Po ogledu razstave Od blizu, vabljeni otroci vseh starosti v družbi odraslih v ateljejski prostor ob razstavi, kjer si lahko oddahnete ob ogledu oddaje Ajkec pri restavratorjih.  V risalnem kotičku Ustvarjalne počivalnice lahko zabeležite ali narišete svoje vtise z razstave.

Ajkec z drobnogledom
Enotedenske počitniške delavnice za osnovnošolce, na katerih skupaj z mentorji spoznavamo načine nastajanja modernih in sodobnih umetnin, ugotavljamo, zakaj prihaja do poškodb in spoznavamo delo konservatorjev-restavratorjev, bodo potekale v času poletnih počitnic. Ves čas pa so na ogled otroška dela, ki nastajajo na teh delavnicah, ter oddaje iz serije Ajkec pri restavratorjih.

3. ‒ 7. julij  2023 | 8.00‒16.00 | MG+

V nedokončani zgodbi
Na nekajurnih delavnicah otroci vseh starosti pod vodstvom mentorjev po navdihu ob slike Gabrijela Stupice Atelje ustvarjate lastne portrete in svojo zgodbo, ki tako postane del naše skupne zgodbe. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

4. marec | 11. marec 2023 | 16.00‒18.00 |  MG+

Razumeti videno

Veččutna vodstva za (ranljive) skupine po razstavi Od blizu z delavnico po dogovoru. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

Mali koraki | Radovedni prstki

Kolikokrat ste v muzeju želeli prekršiti pravilo in se samo na hitro, na skrivaj dotakniti umetniškega dela, ga začutiti, spoznati? Za vse radovedne (prstke) enkrat mesečno organiziramo vodstvo po razstavi Od blizu, kjer bomo umetniška dela skupaj spoznavali od blizu, v detajle, na pogled in dotik ter si ogledali eno od oddaj Ajkec pri restavratorjih. Obvezne prijave na izobrazevanje@mg-lj.si.

9. marec 2023 | 16.00‒17.00 | MG+