[M_oder] Nina Tovornik: Dosežki na področju kiparstva v javnem prostoru

V Muzeju in galerijah mesta Ljubljane v sklopu projekta M_oder gostijo maraton predavateljic in predavateljev, ki so konec lanskega leta prejeli Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani. Na naslednjem dogodku se bo predstavila naša podiplomska študentka kiparstva Nina Tovornik, ki je Prešernovo nagrado UL prejela za zasnovo in izvedbo skulptur v javnem prostoru UMOTVOR in ČRNA – SVET V MALEM.

Predavanje bo potekalo v torek, 28. marca 2023, z začetkom ob 18.00, v Mestnem muzeju Ljubljana na Gosposki 15.

Na tokratni predstavitvi nagrajene naloge bosta predstavljena dva projekta, ki sta bila izvedena v obrtniški delavnici pod mentorstvom doc. Tomaža Furlana. Gre za skulpturi, ki sta zasnovani na konceptu dotika in ponujata razmislek o pojmu uporabnosti za javno plastiko ter umeščanju le-te v urbana tkiva mest. Avtorica bo predstavila celoten proces izvedbe, od konceptualne zasnove do opisa tehnologij za realizacijo.

Monumentalni deli, poleg domišljene vsebinske artikulacije in visoke estetske vrednosti, posamezniku omogočata dotik in vstop v skulpturo ter s tem vzpostavljata nove paradigme na področju javne plastike.

Nina Tovornik se je po končani osnovni šoli in gimnaziji v Ljubljani, vpisala na UL ALUO, kjer trenutno zaključuje magistrski študij. Na Akademiji je sodelovala pri različnih delavnicah, projektih in organizacijah razstav. V svojih delih raziskuje različne načine opredmetenja osebnih izkušenj, ki jih implicira v širši družbeni prostor. Ukvarja se s percepcijo realnosti, moralno in kulturno transcendenco, mitom in teorijami katastrofičnih dogodkov človeškega bitja in družbe. Na področju kiparstva deluje v različnih medijih, leta 2020 je zmagala na natečaju za javno plastiko na Vrhniki, leta 2022 pa na natečaju za javno plastiko v Črni na Koroškem.

Obvezna rezervacija mest: prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.

Predavanje je brezplačno.