V-posluh, instalacija študentk kiparstva na Kemijskem inštitutu

Na prehodu iz stare stavbe Kemijskega inštituta proti notranjemu dvorišču stoji na pol prerezan nekdanji NMR spektrometer. Tiste, ki se v vsakdanjem hitenju sprehajajo mimo, nase opozarja s prav posebnim zvokom in vabi k raziskovanju zvokov rotirajočih se molekul. Gre za umetniško delo, ki je odsluženemu spektrometru s prelevitvijo v interaktivno zvočno instalacijo podaljšalo življenje. Instalacija je delo Nike Erjavec in Doroteje Erhatič, ki sta bili ob začetku projekta, ki ga je nato za nekaj časa prekinila korona, še podiplomski študentki Oddelka za kiparstvo, danes pa sta že naši alumni.

Mentorja projekta sta bila prof. Alen Ožbolt, dekan UL ALUO, in prof. dr. Janez Plavec, vodja Nacionalnega centra za NMR spektroskopijo visoke ločljivosti na Kemijskem inštitutu. Avtorici sta ob svoje delo postavili tudi razlago, del katere navajamo v nadaljevanju:

“Skozi rekontekstualizacijo funkcije, prostora in oblike odsluženega NMR spektrometra se je razvilo novo poglavje v življenjskem ciklu naprave. Nekdanji magnet je preoblikovan v interaktivno instalacijo V-posluh, ki je umeščena ob bok preprostim napravam za kavo in prigrizke v prostor vsakodnevne izmenjave med različnimi odseki Kemijskega inštituta. Instalacija zazna interakcijo z ostalimi napravami in nase opozori s signalom, ki je zvočna interpretacija uglaševanja sonde (ang. »probe tuning signal«). Na tak način se umetniško delo neprestano vmešava v vsakdan mimoidočih in jih spodbuja k interakciji in raziskovanju. V običajnem prostoru odmora je vzpostavljena igriva vez med vsakdanom, znanostjo in umetnostjo. Delovanje NMR naprave se zdi abstraktno, čutno, nedostopno, dogajanje v oprijemljiv podatek na podlagi informacije o signalu proste precesije (FID) izpisuje šele računalniški vmesnik. Namesto v spekter sva surovo informacijo, t.j. signal proste precesije s pomočjo programske opreme prevedli v zvok in tako ozvočili, čutno približali neslišno in očem sicer skrito rotacijo molekul.

Prečni prerez magneta razpira pogled v prej skrit, večplasten skelet naprave in instalacijo deli na zvočni in navigacijski del. Navigacijski del sestavlja 5 rotacijskih gumbov, vsak upravlja s hitrostjo posamezne zvočne informacije signala proste precesije. Gumbi delujejo simultano, ob obračanju se na ekranu izpiše ime snovi, ki je bila sprožena nazadnje.”

Magnet, ki je kot umetniška vizualno-zvočna instalacija v spremenjeni obliki dočakal novo življenje, je dolga leta služil kot sestavni del NMR spektrometra. Na Kemijskem inštitutu so 300 MHz NMR spektrometer VXR 300 kupili in dali v uporabo ob koncu leta 1987. Takrat je predstavljal ogromen napredek v zmožnostih strukturnih študij in pri reševanju najrazličnejših izzivov za akademske uporabnike in za industrijo. Zaradi dotrajanosti so ga dokončno upokojili leta 2019.

 

Vir: Dogodki, Interno glasilo KI, september 2022