Nekrolog: Emerik Bernard

Emerik Bernard je v drugi polovici sedemdesetih s samosvojo slikarsko interpretacijo videnega nenadoma vzniknil in s presenetljivo naglostjo postal nenadomestljiv del slovenske slikarske kulture.

Vzšla je zvezda, zvezda, ki še naprej sije, ki sije brez prestanka, ki sije in neskončno žari v njegovih podobah.

Ob njegovih mojstrovinah človek obstane, obstane očaran.

Berljivost skritega, slike so anagram, so gestalt transinterpretacije iz nanosov materialov, skorajda skulpturalnih površin plastenja form, izraženih v občutljivih niansah in raznolikih materialih.

Je »slovenski Cezanne«, nesmrtni avtor, ki je materialnemu ubežal v duhovnost.

Začetek osemdesetih let preteklega stoletja, tako imenovano obdobje »nove podobe«, obdobje ustanovitve Galerije Equrna, to je bilo obdobje intenzivnega druženja in skupnega delovanja številnih likovnih umetnikov.

Stanovanje Usenik / Bernard pri Gostilni pod lipico je bilo takrat nekakšno središče, štab, štab za nove ideje, pogovore, plane glede skupnih nastopov in razstav. Emerik je bil takrat najmočnejši od nas.

Emerik Bernard je do konca ustvarjal, sodeloval na številnih pomembnih nacionalnih in mednarodnih razstavah. Brez prestanka je deloval v slovenskem in mednarodnem prostoru. Konsistentno ustvarjalen in razmišljujoč je prejel številne najpomembnejše nagrade, bil nominiran in sprejet med akademike kot eden najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov.

Tako čista in brezhibna kariera je težko dosegljiva. Njegova dela so opisovali poznavalci, kot so Brejc, Zabel, Medved, Kapus… Njegova produkcija je neštete spodbujala k poglobljeni analizi njegovega dela in sodobne situacije slovenskega slikarstva nasploh.

Katalog pregledne razstave Bernarda v Moderni galeriji (1988) je dober primer širine interpretacij oziroma možne multiinterpretativnosti njegove produkcije.

Emerik Bernard, imeniten, od stanovskih kolegov spoštovan in občudovan kreativec na eni strani, na drugi pa številni drugi: posredniki, administratorji, kustosi, zgodovinarji, ki so se hranili z njegovega dela in z njegove karizme.

Dragi naš kolega, v slovo ti povem, tvoje delo je zame razodetje. Razodetje v vsem, kar si v svojih delih iskal in kar si v svojih delih našel.

Tugo Šušnik, 18. 4. 2022

 

Objavljamo govor prof. mag. Tugomirja Šušnika z žalne seje v spomin na akad. prof. mag. Emerika Bernarda, ki je potekala 19. aprila 2022 v predavalnici 7 na Erjavčevi.