Na drugi mednarodni poletni šoli Gradišče pri Divači

Med 31. avgustom in 14. septembrom 2022 je potekala druga edicija mednarodne študentske delavnice konserviranja-restavriranja stenskih poslikav z naslovom Poletna šola Gradišče pri Divači, cerkev sv. Helene, konserviranje in restavriranje stenskih poslikav, pri organizaciji katere sodeluje tudi Oddelek za restavratorstvo UL ALUO.

Delavnica, ki se je je udeležilo deset študentk in študentov z Oddelka za restavratorstvo UL ALUO (pod vodstvom doc. dr. Blaža Šemeta), švicarske Univerze za uporabne znanosti in umetnosti – SUPSI iz Lugana in Akademije za likovno umetnost v Zagrebu, je del širšega triletnega projekta, ki ga Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) ob podpori Občine Divača in Parka Škocjanske jame namenja izobraževanju študentov, izmenjavi strokovnih mnenj in izkušenj, obenem pa tudi restavriranju dragocenih stenskih poslikav v cerkvi sv. Helene iz leta 1490.

Potem ko so se lani študenti posvetili preliminarnim raziskavam, se je letošnja skupina lotila čiščenja poslikav, prihodnje leto pa bo v ospredju estetska prezentacija. Študentkam in študentom pri delu poleg mentorjev pomagajo še restavratorji z zavoda, ki bodo v prihodnjih letih obnovo fresk tudi dokončali.

Foto: arhiv ZVKDS