DESIGN AND SCIENCE

Mednarodni projekt v okviru zveze EUTOPIA
2022–
Nosilna organizacija: UL ALUO
Raziskovalci: prof. Boštjan Kenda, asist. Jernej Kejžar

RE/FORMA VIVA: Reforma izobraževanja o ohranjanju lesa

Mednarodni raziskovalni projekt ERASMUS+ 1. 10. 2019–31. 5. 2022 Nosilna organizacija: Galerija Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki Partnerji: UL ALUO, UL NTF, Akademija likovne umetnosti Zagreb (Hrvaška), Umetniška akademija Talin (Estonija) Raziskovalci: prof. mag. Tamara Trček Pečak, doc. mag. Jurij Smole, doc. mag. Martina Vuga

Koordinator: Galerija Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki Projekt z vključevanjem novih tehnologij (3D foto skeniranje in modeliranje) na področju dokumentacije kulturne dediščine v izobraževalne procese študijskih programov razvija podporo klasični muzejski dokumentaciji. Delo poteka v Kostanjevici na Krki na primeru skulptur, ki so nastale v okviru Mednarodnega kiparskega simpozija Forma viva, kjer ustvarjajo umetniki iz vsega sveta že od leta 1961. Skulpture so narejene iz hrastovega lesa, značilnega za ta del Slovenije. Vključene izobraževalne ustanove ter njihovi študenti imajo v okviru projekta priložnost delovanja na terenu ter seznanjanja z izzivi, s katerimi se muzeji soočajo pri svojem vsakodnevnem delu. Na podlagi izkušenj skupaj razvijajo teoretične modele za uporabo pri izobraževanju kadrov, ki bodo v bodoče delovali na področju ohranjanja kulturne dediščine. Nove tehnologije, zlasti oblikovani 3D modeli skulptur iz parka Forma viva, pa bodo hkrati odprli nove možnosti tudi na področju predstavljanja kulturne dediščine obiskovalcem in zanimivih virtualnih predstavitev.  

 

 

PlasmaSolution

European Union’s Horizon 2020: Aplikativni mednarodni raziskovalni projekt, konzorcij partnerjev s katerimi je sodelovala UL ALUO
1. 9. 2018–31. 8. 2020

Nosilna organizacija: Univerza v Ljubljani

Raziskovalec: izr. prof. Sašo Sedlaček

 

 

TRANS-FORM:ACTION

Mednarodni projekt
Trajanje: 15. 10.–17. 11. 2019

Vodji projekta:
prof. mag. Žiga Karižprof. Alen Ožbolt

Kuratorji:
Boris Beja, Katja Felle, Staš Kleindienst

Sodelujoče akademije in članice Univerze v Ljubljani:
Akademija likovnih umetnosti, Univerza v Zagrebu
Državna akademija umetnosti v Sofiji
Državna univerza umetnosti v Bukarešti
Fakulteta likovnih umetnosti, Univerza sv. Cirila in Metoda v Skopju
Univerza likovnih umetnosti Mimar Sinan v Istanbulu
Univerza v Ljubljani, Akademija za glasbo
Univerza v Ljubljani, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo
Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta – Oddelek za umetnostno zgodovino

V sodelovanju s partnerji:
Univerza v Ljubljani
Muzej sodobne umetnosti Metelkova
Narodni muzej Slovenije – Metelkova
Slovenski etnografski muzej
KUD Mreža
TAM-TAM d.o.o.

 

Opis projekta:

Projekt TRANSFORM ambiciozno povezuje umetniške akademije Jugovzhodne Evrope. Bienalno poteka že od leta 2009 in mladim ustvarjalcem omogoča profesionalno predstavitev v okviru obsežne mednarodne skupinske razstave, s tem pa pomembno prispeva k razvoju mednarodnega sodelovanja visokošolskih institucij na področju vizualnih umetnosti.

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) je uspešno sodelovala na vseh projektnih rastavah v tujini, v letu 2019 pa je ob 100-letnici Univerze v Ljubljani prevzela organizacijo in izvedbo razstave ter spremljevalnega programa v Ljubljani (na več lokacijah: Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Narodni muzej Slovenije – Metelkova, Slovenski etnografski muzej, Galerija Nočna Izložba Pešak – AKC Metelkova Mesto in ploščad Muzejske četrti Metelkova). Na razstavi, poimenovani TRANS-FORM:ACTION, ki se je odvila med 15. oktobrom in 17. novembrom 2019, so sodelovali študentke in študenti akademij iz Zagreba, Sofije, Bukarešte, Skopja, Istanbula in Ljubljane. Odprtje razstave je potekalo v torek, 15. oktobra 2019, ob 19.00 v pritličju Muzeja sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) v Ljubljani.

V okviru projekta sta bili izvedeni tudi:

  • 10-dnevna delavnica PROSTOR V SPREMEMBI/PLACE IN TRANSFORMATION (4. 10.–15. 10. 2019) z izbranimi študenti gostujočih partnerskih akademij. Rezultati delavnice so bili predstavljeni na razstavi TRANS-FORM:ACTION na ploščadi Muzejske četrti Metelkova, v Slovenskem etnografskem muzeju in v Galeriji Nočna izložba Pešak v AKC Metelkova mesto. Mentorja: prof. Alen Ožbolt, prof. dr. Uršula Berlot Pompe.
  • Razstava TRANSFORMACIJE v TAM-TAMovi Ulični galeriji na Vegovi (8. 10.– 4. 11. 2019). Razstava je pokazala ožji izbor najboljših predlogov za celostno grafično podobo projekta TRANS-FORM:ACTION, ki so jih izdelali študenti grafičnega oblikovanja UL ALUO. Mentor: prof. Radovan Jenko. Avtorji: Pavo Bušić, Sara Sešlar Naraks, Črt Mate.

 

Sodelujoče avtorice in avtorji:

Muzej sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) 

Mihael Bađun (Zagreb)
Sermedije Berisha (Skopje)
Betül Bolat (Istanbul)
Aleksandrina Tsvetanova Dakova (Sofija)
Andrei Dragomir (Bukarešta)
Emilia Evdokimova Emilova (Sofija)
Doroteja Erhatič (Ljubljana)
Alexandru Daniel Florea (Bukarešta)
Martina Ištvan (Zagreb)
Lene Lekše (Ljubljana)
Diana-Elena Paun (Bukarešta)
Noemi Ribić (Zagreb)
Helena Rubčić (Zagreb)
Monika Slemc (Ljubljana)
Ionuț Răzvan Stan (Bukarešta)
Igor Tanevski (Skopje)
Kristijan Todorov (Skopje)
Nenad Gjorgjievski Tonkin (Skopje)
Adelin Răzvan Ursulescu (Bukarešta)
Erman Yilmaz (Istanbul)
Vladimir Zdraveski (Skopje)

Narodni muzej Slovenije – Metelkova (NMS) 

Elçin Acun (Istanbul)
Lorena Almaši (Zagreb)
Teja Črnivec (Ljubljana)
Doroteja Erhatič (Ljubljana)
Stefan Iliev Ivanov (Sofija)
Dalea Kovačec (Ljubljana)
Lene Lekše (Ljubljana)

Slovenski etnografski muzej (SEM), Galerija Nočna Izložba Pešak – AKC Metelkova Mesto in ploščad Muzejske četrti Metelkova (udeleženci delavnice PROSTOR V SPREMEMBI

Nadja Andželović (Ljubljana)
Denis Dražetić (Ljubljana)
Andrei Dragomir (Bukarešta)
Alexandru Daniel Florea (Bukarešta)
Luka Harej (Ljubljana)
Stefan Ivanov (Sofija)
Ezgi Kılıç (Istanbul)
Polona Pečan (Ljubljana)
Maj Pregelj (Ljubljana)
Katarina Prislan (Ljubljana)
Adelin Răzvan Ursulescu (Bukarešta)
Laura Stojkoski (Zagreb)
Nina Tovornik (Ljubljana)
Merve Vural (Istanbul)
Denis Vučko (Ljubljana)

 

Produkcija: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani
Strokovni odbor: prof. mag. Žiga Kariž, prof. Alen Ožbolt, prof. mag. Borut Vogelnik
Koordinatorka projekta: Jara Vogrič
Celostna grafična podoba: Pavo Bušić
Odnosi z javnostmi: Sara Bešlin Vatovec

Projekt je podprla Univerza v Ljubljani v sklopu praznovanje 100-letnice UL.

 

Misliti pogoje našega časa/Thinking the Conditions of Our Time

UL ALUO na XXII Triennale di Milano
Trajanje: 19. 2. 2018–1. 9. 2019
Spletna stran projekta (v angleščini)

Nosilna organizacija:
Fondazione La Triennale di Milano

Vloga UL ALUO:
partner

Komisarka:
izr. prof. dr. Barbara Predan

 

Opis projekta:

Od 1. marca do 1. septembra 2019 je v Milanu potekala ena najpomembnejših mednarodnih prireditev s področja oblikovanja in arhitekture, XXII Triennale di Milano: Broken Nature: Design Takes on Human Survival. Na njej so kot razstavljavci sodelovali tudi študenti in predavatelji Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO).

UL ALUO je na trienalu, z ramo ob rami z (ostalimi) najboljšimi ustvarjalci na svetu, predstavlja projekt »Misliti pogoje našega časa«. Koncept projekta je pri predmetu Razvoj in teorija industrijskega oblikovanja v letnem semestru študijskega leta 2017/18 pripravilo 11 podiplomskih študentk in študentov smeri Industrijsko oblikovanje: Ajda Bertok, Žiga Hančič, Marko Ježek, Jernej Kapus, Julija Karas, Tamara Lašič Jurković, Ambrož Močnik, Valentina Repenšek, Gal Rančigaj, Mihaela Romanešen in Hana Železnik.

Čeprav se je UL ALUO na trienale prijavila kot izobraževalna inštitucija, so nas organizatorji zaradi visoke kakovosti projekta uvrstili med državne paviljone. To pomeni, da je Akademija za likovno umetnost in oblikovanje pod oznako »Slovenski paviljon« razstavljala na najelitnejši lokaciji, v glavni stavbi trienala.

Razstavo je pospremil tudi izid monografije, uvodnik za katero je napisal vrhunski teoretik oblikovanja in filozof Tony Fry. Knjiga vključuje prispevke naslednjih avtorjev: Alain Badiou, Ashley Dawson, Tamara Lašič Jurković, Izidor Ostan Ožbolt, Barbara Predan, Kate Raworth, Valentina Repenšek in Slavoj Žižek.

>>Monografija Misliti pogoje našega časa

 

Render razstavne postavitve (avtorja: Ambrož Močnik in Marko Ježek)
Render razstavne postavitve (avtorja: Ambrož Močnik in Marko Ježek)

 

Koncept razstavnega projekta:

Zlomljena narava je rezultat naše zlomljene človeške narave.

Če je človek z okoljem najprej manipuliral na način evolucijsko stabilne strategije, kot to opiše Richard Dawkins, pa od razsvetljenstva dalje – sledeč Clivu Dilnotu in Tonyju Fryju – produciramo z zanikanjem svoje sonaravne soodvisnosti od narave. Še več, namesto da bi svoja dejanja usklajevali s sistemom kot celoto, se premikamo v smeri antropocentrizma, v smeri prevlade in uničevanja narave okoli nas in v nas.

Ima pa človek s svojimi dejanji ne le moč destrukcije, temveč tudi zmožnost regeneracije. Ima sposobnost ne le obnavljati, ampak vrniti naravi več, kot je od nje prejel. Da bi to dosegli, moramo spremeniti način življenja in delovanja.

Razstava Misliti pogoje našega časa je zato pokazala izbrane projekte slovenskega oblikovanja, tiste ki temeljijo na logiki evolucijsko stabilne strategije, na delovanju (naravnega) oblikovalca, ki za primarno skrb oblikovanja postavlja vrednoto optimalno urejenih odnosov znotraj obstoječega naravnega sistema vseh sobivajočih na planetu Zemlja. S kazanjem alternative pa nismo razkrili le problematike obstoječih načinov oblikovanja, ampak smo ponudili možnosti za njihovo preoblikovanje.

>>Več o konceptu

 

Ekipa projekta Misliti pogoje našega časa, foto: Lin Gerkman.
Ekipa projekta Misliti pogoje našega časa, foto: Lin Gerkman.

 

Slovenski razstavljavci z izbranimi projekti

Zelemenjava: Menjava zelenih dobrot in modrih zamisli
Avtorji: Darja Fišer in skupnost prostovoljcev

Razkrite roke
Avtorice: Oloop – Tjaša Bavcon, Jasmina Ferček in Katja Kovič Burger
v sodelovanju s Človekoljubnim dobrodelnim društvom UP Jesenice

O zemlji in vodi: Ribniški klub na King’s Crossu
Avtorji: Marjetica Potrč in OOZE – Eva Pfannes, Sylvain Hartenberg

Simbiocen
Avtorji: Trajna kolektiv – Gaja Mežnarić Osole, Andrej Koruza

Trajnostni luksuz
Avtorica: Matea Benedetti

Fotoaktivni tlakovci
Avtorji: Tlakovci Podlesnik

Najemi panj
Avtorji: Gorazd Trušnovec, društvo Urbani čebelar

REsense
Avtorji: Balanca – Tamara Lašič Jurković, Valentina Repenšek

 

Kolofon

Kuratorke: Tamara Lašič Jurković, Barbara Predan, Valentina Repenšek
Avtorji razstavnega koncepta: Ajda Bertok, Žiga Hančič, Marko Ježek, Jernej Kapus, Julija Karas, Tamara Lašič Jurković, Ambrož Močnik, Gal Rančigaj, Valentina Repenšek, Mihaela Romanešen in Hana Železnik (UL ALUO, Oddelek za industrijsko in unikatno oblikovanje)
Mentorji: Barbara Predan in Jure Miklavc v sodelovanju z Rokom Kuharjem, Primožem Jezo in Lidijo Pritržnik
Oblikovanje razstave: Jure Miklavc, Barbara Šušteršič, Silva Vitez, Andrej Šenk in Jože Carli v sodelovanju z Rokom Kuharjem in študenti: Marko Ježek, Jernej Kapus, Ambrož Močnik, Gal Rančigaj, Mihaela Romanešen in Hana Železnik
Oblikovanje identitete in knjige: Barbara Šušteršič
Ilustracije: Maja Grobler
Fotografije: Aleš Rosa (Zelemenjava, REsense), Fatima Galijasević in Aleksander Lilik (Razkrite roke), John Sturrock (O zemlji in vodi: Ribniški klub na King’s Crossu), Jonathan Killick in Elliott Taylor (Simbiocen), Mimi Antolovič (Trajnostni luksuz), Fotoaktivni tlakovci (Tlakovci Podlesnik), Luka Dakskobler (Najemi panj)
Prevod v angleščino: Tadej Rosa, Prevajalska zadruga Soglasnik
Prevod v italijanščino: Matejka Grgič, Prevajalska zadruga Soglasnik
Organizacija: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani

 

O XXII Milanskem Trienalu

22. edicija milanskega trienala je nosila naslov »Broken Nature: Design Takes on Human Survival«. Kuriralo jo je Paola Antonelli, kuratorka na Oddelku za arhitekturo in oblikovanje ter direktorica za razvoj in raziskave v newyorškem Muzeju sodobne umetnosti (MoMA). Čeprav se trienale v javnosti včasih zamenjuje z vsakoletnim milanskim pohištvenim sejmom (Milano Design Week), gre pri prvem za mnogo obsežnejši in pomembnejši dogodek, v strokovni in širši mednarodni javnosti.

 

Partnerji

Projekt so podprli:
Svet za umetnost Univerze v Ljubljani, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije – I feel Slovenia: Green. Creative. Smart.

Razstavni dogodek »Misliti pogoje našega časa/Thinking the Conditions of Our Time« je spremljalo praznovanje 100-letnice Univerze v Ljubljani.

>>Gradivo za medije

 

Co-Create

Mednarodni raziskovalni projekt ERASMUS+
Trajanje: 1. 1. 2016–31. 12. 2019
Spletna stran projekta Co-Create

Nosilna organizacija:
Creative Region Linz & Upper Austria (Avstrija)

Sodelujoče raziskovalne organizacije:
University of Art and Design (Avstrija)
Deusto University (Španija)
Creative Industries Kosice (Slovaška)
European Creative Business Network (Nemčija)
Univerza v Ljubljani, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (Slovenija)

Vloga UL ALUO:
partner

Raziskovalka:
izr. prof. dr. Barbara Predan

Opis projekta

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) je sodelovala pri projektu ERASMUS+ KA2: CO-CREATE (2017–2019). Projekt se je osredotočal na raziskovanje in nadgradnjo izobraževanja in usposabljanja na področju soustvarjanja.

Cilj projekta CO-CREATE je bila priprava novega študijskega programa za področje soustvarjanja. Program je v središče postavil veščine in znanja, ki oblikovalce opolnomočijo za sodelovanje, soustvarjanje in participacijo z vsemi deležniki v procesu razvoja in načrtovanja nove storitve ali izdelka. Torej vsa tista znanja, ki se že nekaj časa prepoznavajo kot izjemno relevantna, a jih številni študiji oblikovanja v kontekstu potrjenih študijskih programov redko pokrivajo.

Načrt projekta CO-CREATE je vključeval tudi pripravo kurikuluma predmeta So-oblikovanje (CO-Design) z možnostjo za nadaljnjo implementacijo programa v evropske visokošolske ustanove, kot tudi poklicna izobraževanja.

 

Časovnica projekta Co-Create.
Časovnica projekta Co-Create.

Rezultati projekta

Znanstveni prispevki na konferencah in izvirni znanstveni članek

Barbar Predan, Gisa Schosswohl, Enrique Tomas. Co-create European Partnership Project Presentation, Konferenca Co-create Bilbao, Bilbao, 19. november 2018.

Barbara Predan, A Discussion of Processes to Create a Curriculum and Handbook for Co-Creation and Active Implementation of Co-Design with the Aim of Stimulating Collective Creativity, The Design Journal: An International Journal for All Aspects of Design, letnik 24, št. 4, doi: 10.1080/14606925.2021.1930933. Povezava do prosto dostopnega članka: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14606925.2021.1930933.

Učna gradiva in orodja

 

 

Od blizu

Mednarodni raziskovalni projekt
2020–2023

Nosilne organizacije: UL ALUO, Moderna galerija, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

Vodja projekta na strani UL ALUO: prof. mag. Tamara Trček Pečak