
Razstava podiplomskih študentk in študentov smeri Ilustracija na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), ki je bila prvotno predstavljena v Galeriji UL na rektoratu Univerze v Ljubljani maja letos, bo od 27. avgusta dalje na ogled še na IEDC – Poslovni šoli Bled. Izhodišče razstave sta deli Nobelovega nagrajenca Paula Nursa, ki v avgustu prihaja v Slovenijo na povabilo farmacevtske družbe Lek d. d.
Razstavljena študentska dela s področja stvarne ilustracije so nastala na osnovi knjige Paula Nursa z naslovom Kaj je življenje? / What is Life? Pri projektu so sodelovali študenti in študentke drugega letnika podiplomskega študija ilustracije. Osnovno vodilo pri njihovem ustvarjanju je bilo, kako na razumljiv način predstaviti kompleksne ideje znanosti skozi različne tipe stvarne ilustracije. V ustvarjalnem procesu so pod mentorstvom doc. mag. Marije Nabernik tako nastale diorame, konceptualne in znanstvene ilustracije.
Razstavo dopolnjujejo dela študentov in študentk prvega letnika podiplomskega študija Ilustracije s področja domišljijske ilustracije. Izhodišče za njihovo ustvarjanje je predstavljala osebna zgodba Paula Nursa z naslovom Razpravljanje o družinskih drevesih v šoli je lahko nevarno / Discussing Family Trees in School Can Be Dangerous. Če je temeljni gradnik življenja v knjigi Kaj je življenje? celica, je v tej pripovedi osnovni gradnik človekovega življenja družina. Pripoved so pod mentorstvom doc. Suzi Bricelj interpretirali skozi serijo ilustracij in jo skupaj z besedilom predstavili v obliki avtorskih knjig. Skozi projekte obravnavajo vprašanja družbenih norm, drugačnosti in stigmatizacije posameznika v družbi ter prikažejo možnosti uspešnih poti pri iskanju osebne identitete.
Na sliki: delo z razstave Paul Nurse: Kaj je življenje? Avtor: Matevž Bervar.