Ilustriranje nevidnega: nova znanstvena monografija UL ALUO raziskuje pomen inkluzivnega oblikovanja

Monografija Ilustriranje nevidnega: oblikovanje za vključujočo družbo / Illustrating the Invisible: Towards an Inclusive Society for Blind and Partially Sighted raziskuje pomen inkluzivnega oblikovanja, s posebnim poudarkom na dostopnosti znanstvene ilustracije za slepe in slabovidne. Nastala je kot eden izmed rezultatov Raziskovalnega programa Vizualna pismenost P5-0452 na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), ki ga sofinancira ARIS.

Knjiga preučuje hegemonijo vida v zahodni družbi in potrebo po raziskovanju načinov prevajanja vizualnih vsebin za osebe z okvarami vida. Poseben poudarek je namenjen zgodovinski povezavi z mednarodnimi poletnimi delavnicami Kaverljag (1998–2012), ki so predstavljale temelj za nadaljnje raziskovanje v letu 2024.

Avtorji se dotaknejo pozitivnih pedagoških vidikov intenzivnega, osredotočenega poučevanja v formatu mednarodnih poletnih šol ter pomena razvijanja empatije pri oblikovalcih, ki je ključna za vključujoče, univerzalno in uporabniku prilagojeno oblikovanje. Osrednja tema monografije je analiza metod in procesov ustvarjanja taktilnih gradiv za slepe in slabovidne, s posebnim poudarkom na izdelavi znanstvenih ilustracij morskih organizmov z uporabo 3D-tiska. Ta tehnologija omogoča sistematično oblikovanje finančno dostopnih in kakovostnih učnih pripomočkov. V raziskavi so sodelovali strokovnjaki z različnih področij – tiflopedagogike, biologije, znanstvene ilustracije in oblikovanja – ki poudarjajo pomen interdisciplinarnega sodelovanja med strokami in uporabniki in med znanostjo in umetnostjo. Knjiga zato vključuje tudi prvoosebne izkušnje slepih in slabovidnih ter njihova pričakovanja glede dostopnega oblikovanja.

Prispevki v monografiji opozarjajo na pomen socialne vključenosti in prikazujejo, kako lahko premišljeno oblikovanje izboljša kakovost življenja. Poleg praktičnih vidikov – kot so opisi procesov, analiza rezultatov in primeri dobrih praks – znanstvena monografija ponuja tudi teoretične analize znanstvene ilustracije in oblikovanja za slepe in slabovidne ter podaja priporočila za nadaljnje delo na tem področju.

Cilj monografije je spodbuditi razpravo o vizualni pismenosti in inkluzivnem oblikovanju ter prispevati k razvoju novih projektov za slepe in slabovidne, s čimer bi jim preko izboljšane dostopnosti informacij omogočili enakovredno sodelovanje v družbi.

E-izdaja v angleškem jeziku je prosto dostopna na spletni strani UL ALUO in v spletni knjigarni Založbe UL, kmalu bo na voljo tudi slovenski prevod. Jeseni pa sledi tiskana izdaja.

DOI: https://doi.org/10.51938/9789612975920

Naslovnica knjige Illustrating the Invisible: Towards an Inclusive Society for Blind and Partially Sighted (2025).

 


Besedila: Igor Miljavec (Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica), Aleš Sedmak (Društvo Kaverljag), Zoja Čepin (UL ALUO), Leon Rojk Štupar (UL BF), Marija Nabernik (UL ALUO), Tim Prezelj (UL PeF, ZRC SAZU), Mateja Maljevac (PF UP), Lech Kolasiński (Fakulteta za umetnost Univerze KEN – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej), Petra Černe Oven (UL ALUO), Tomaž Wraber (bivši predsednik ZDSSS).

Uredila: Petra Černe Oven

So-urednica: Marija Nabernik

Založila: Založba Univerze v Ljubljani

Izdala: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje, Univerza v Ljubljani, 2025

Recenzentki: Dr. Aksinja Kermauner, Dr. Raša Urbas

Skip to content
UL ALUO logotip 2024
Pregled zasebnosti

Spletna stran UL ALUO uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Vaše osebne podatke zbiramo in obdelujemo v skladu z veljavnimi predpisi (GDPR) ter izključno za določene namene, kot je optimizacija delovanja in navigacije po spletni strani. Vaši podatki so zaščiteni in jih ne delimo brez vašega soglasja.

Za več informacij o uporabi vaših podatkov se obrnite na helpdesk@aluo.uni-lj.si.