Družbena trajnost: Morski organizmi za slepe in slabovidne

Med 21. in 28. julijem 2024 se je v Pliskovici na Krasu odvila Mednarodna poletna šola Kaverljag: Morski organizmi za slepe in slabovidne, ki sta jo organizirala Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) in Društvo Kaverljag. V fokusu delavnice vizualnih komunikacij je bila morska biologija, natančneje priprava novih vsebin, ki bodo morske organizme približale slepim in slabovidnim.

Društvo Kaverljag skupaj z UL ALUO že od svojih začetkov nagovarja okoljevarstvene teme in se ukvarja tako z vizualnim kot komunikacijskim sredstvom, pri čemer ne pozablja na ranljive družbene skupine. V okviru naših skupnih interdisciplinarnih multikulturnih projektov v preteklosti sta med drugim že nastali dve knjigi za slepe in slabovidne: Dotakni se ptice in Žuželke od blizu.

Uspešno zgodbo povezovanja družbene trajnosti (ki je poleg okoljske trajnosti ena od fokusnih tem raziskovalnih projektov na UL ALUO) in vizualne pismenosti (tokrat tudi okviru raziskovalnega programa P5_0452, Vizualna pismenost, ki ga sofinancira ARIS) sta organizatorja letos nadaljevala s fokusom na morsko biologijo.

V okviru 7-dnevne delavnice je bilo ustvarjanje udeleženk in udeležencev usmerjeno v znanstveno ilustracijo, študijske risbe in tridimenzionalne modele morskih organizmov. Vzporedno s tem je potekal bogat program ekskurzij in predavanj strokovnjakov s področij oblikovanja vizualnih komunikacij, biologije, ekologije in družbene vključenosti. Vse to s ciljem priprave taktilnih vsebin, ki bi morske organizme približale slepim in slabovidnim.

UL ALUO, Društvu Kaverljag in partnerskim visokošolskim institucijam (Academy of Fine Arts of Bari, Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest, Faculty of Art, University of the National Education Commission, Krakow, Academy of Arts and Culture in Osijek) so se pri izvedbi projekta pridružili še: Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), Morska biološka postaja Piran, Center ilustracije, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije (ZDSSS) ter Medobčinsko društvo za slepe in slabovidne Koper (MDSSK).

Že v prvem dnevu delavnice je akademski slikar Aleš Sedmak osvetlil bogato zgodovino delavnic Kaverljag in njihov koncept povezovanja vizualnega sveta z ekologijo in ranljivimi družbenimi skupinami, prof. Antonio Rolo je predaval o učinkoviti podporni tehnologiji za slepe in slabovidne, dr. Claudio Battelli je udeležence uvedel v svet morskih organizmov, doc. mag. Marija Nabernik pa je predstavila specializirano področje znanstvene ilustracije.

Naslednji dan je dr. Tim Prezelj spregovoril o osnovnih kognitivnih vidikih vključujoče ilustracije, dr. Mateja Maljevac o zaznavanju oseb z okvaro vida, dr. Lech Kolasinski pa o projektu prevajanja vizualnih pojavov v jezik taktilne grafike. Sklop predavanj se je zaključil z nastopom prof. dr. Petre Černe Oven, predavanjem o vlogi inkluzivnega oblikovanja na področju vizualnih komunikacij in osnovnih kompetencah vizualne pismenosti za oblikovalce, ki oblikujejo za slepe in slabovidne.

Ves teden so v duhu multikulturnosti tekle tudi predstavitve institucij in držav udeležencev, v okviru programa pa sta bila izvedena še obiska Akvarija Piran Centra znanosti Univerze na Primorskem in Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB).

Ker so ilustrirani didaktični materiali za slepe in slabovidne še vedno redkost, je bil namen pričujočega projekta razširiti nabor dostopnih materialov za to ranljivo skupino. Vzporedno s tem je poskušala poletna šola preko vključevanja tematike empatije in družbene vključenosti v oblikovanju preveriti tudi povezave s sodobnimi tehnologijami, ki jih slepi in slabovidni s pridom uporabljajo.

Rezultati poletne šole bodo javnosti prvič predstavljeni na razstavi v Centru ilustracije v Ljubljani, ki se bo odprla 10. septembra 2024.

 


Partnerji projekta:
Academy of Fine Arts of Bari (Bari, Italija),
Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest (MOME), Budimpešta, Madžarska,
Faculty of Art, University of the National Education Commission, Krakow (Krakov, Poljska),
Academy of Arts and Culture in Osijek (Osijek, Hrvaška),
Raziskovalnega program P5_0452, Vizualna pismenost (UL ALUO, ARIS – Slovenija),
Center ilustracije (Slovenija),
Društvo Kaverljag (Slovenija).

Sodelujoče institucije:
Medobčinsko društvo za slepe in slabovidne Koper (MDSSK),
Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije (ZDSSS),
Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), Morska biološka postaja Piran

Mentorji_ce:
doc. mag. Marija Nabernik, UL ALUO,
prof. dr. Petra Černe Oven, UL ALUO,
izr. prof. mag. Zora Stančič, UL ALUO,
prof. dr. Tom Turk, Biotehniška fakulteta (UL BF),
izr. prof. Nagy László, Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest (MOME),
prof. dr. Magdalena Žmijowska, Faculty of Art, University of the National Education Commission, Krakow,
doc. art. Miran Blažek, Academy of Arts and Culture in Osijek,
Aleš Sedmak, akademski slikar, predsednik Društva Kaverljag

Gostujoči predavatelji:
prof. dr. Lech Kolasinski, Faculty of Art, University of the National Education Commission, Krakow,
dr. Tim Prezelj, Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani (UL PEF),
prof. Antonio Rollo, Academy of Fine Arts of Bari,
dr. Claudio Batelli, Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem, Zavod RS za šolstvo,
dr. Mateja Maljevac, Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem.

Udeleženci_ke / študenti_ke:
UL ALUO (tudi študenti na izmenjavi Erasmus+),
Biotehniška fakulteta (UL BF),
Academy of Arts and Culture in Osijek,
MOME Budapest,
Faculty of Art, Krakow.

Financerji:
Projekt se je izvajal v okviru ukrepov RSF “Študentski projekti za trajnostni razvoj: B.II.3” (Razvoj in krepitev sodelovanja v transnacionalnih medinstitucionalnih učnih skupnostih) in “Spodbujanje vključevanja netradicionalnih/privilegiranih skupin v visokošolsko izobraževanje (S.C.1.3)”.
Projekt je rezultat raziskovalnega programa P5_0452, Vizualna pismenost na Univerzi v Ljubljani, Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, ki ga sofinancira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (ARIS).
Projekt podpira Mestna občina Koper.

 

 


Avtor fotografij: Nik Erik Neubauer