Taktike&praksa #16: Si posodobitev programske opreme? – SKLOP #3
06.05.2025
16. edicija Aksiomine serije Taktike&praksa: Si posodobitev programske opreme?, ki v partnerstvu z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) poteka od februarja do junija 2025, se osredotoča na sodobno raziskovalno umetnost, družbo in nove tehnologije ter preizprašuje, kako sistemi programske opreme upravljajo interakcijo, dojemanje in odločanje. Tudi letošnja edicija se odvija v treh programskih sklopih na različnih lokacijah v Ljubljani.
V torek, 13. maja, se bosta v okviru letošnjega tretjega in zadnjega sklopa na UL ALUO, Tobačni, odvila tako predavanje kot delavnica.
Udeležba na VSEH dogodkih je brezplačna, potrebna pa je prijava: https://pretix.eu/aksioma/ayasu
Celoten program Taktik&prakse #16
Dogodki bodo potekali v angleškem jeziku.
SKLOP #3
- PREDAVANJE
13. MAJ 2025, 16.00–17.00
UL ALUO, Tobačna 5, predavalnica 3
Sophie Publig, Charlotte Reuß: Postajanje–dekle: O postčloveških subjektivitetah in algoritemskih epistemologijah
Od TikTok fenomenov, kot je #GirlDinner, do ponovnega odkrivanja girlblogginga, Girl Online uteleša dobo, v kateri hiperženstvenost, nostalgija in ljubkost postanejo taktična orodja za navigacijo skozi algoritemske sisteme. S strateškim izkoriščanjem tradicionalnih kategorij spola in identitete se te digitalne estetike spajajo z metodami kvir feministične teorije, postkapitalistične misli in posthumanističnih perspektiv, pri tem pa osvetljujejo ustvarjanje osebnih narativov onkraj togih predstav o spolu.
Črpajoč navdih iz platform, kot sta Tumblr in Pinterest, preučujeva Girl Online kot obliko subjektivitete, ki skozi skupno estetiko in jezik mediira med kolektivnim in individualnim. To izhodišče omogoča subverzijo in perverzijo tradicionalnih predstav o identiteti. Ob zavedanju, da je soudeležba v algoritemskih strukturah komercialnih družbenih omrežij predvsem posledica pomanjkanja alternativ v poznem kapitalizmu, algoritmičnosti ne obravnavava zgolj kot omejitev, temveč tudi kot prostor subverzije, kjer lahko Girl Online postane sredstvo za rekontekstualizacijo in izzivanje normativnih identitet.
Pod mantro “edina pot ven je skozi” preizprašujeva napetosti bivanja v družbah nadzora, hkrati pa raziskujeva, kako lahko subjektivitete, oblikovane skozi algoritemske sisteme, posthumanističnemu projektu nudijo igrive in pomenljive možnosti za delovanje. V tem procesu postajanja-kot-stroj, ki se razvije v postajanje-dekle, v dobi vseprisotne tehnološke prepletenosti ponujava sredstvo za prevetritev fiksnih pojmovanj identitete ter razširjanje obzorij samoizražanja
- DELAVNICA
13. maj 2025, 17.00–19.00
UL ALUO, Tobačna 5, predavalnica 3
Sophie Publig, Charlotte Reuß: Izberi si svoj avatar – Girlblogging kot posthumanistična praksa
Na delavnici bodo udeleženke raziskovale fluidno identiteto osebe Girl Online skozi prizmo avtoteorije, pri čemer bodo uporabljale digitalna orodja, katera so navdihnila prakse girlblogging-a, kot so pisanje dnevnikov, spekulativno pripovedništvo, fenovska fikcija, zgodovine spletnega brskalnika in arheologija moodboard-ov. Prek ponovnega osmišljanja življenjskih poti kot pripovedi, ki jih oblikujejo razpoloženje, energija in značajske lastnosti – podobno kot pri ustvarjanju lika v videoigri The Sims – boste lahko razmislile, kako gradimo in performiramo svoje identitete na spletu in zunaj njega. Projiciranje protislovij, ki jih uteleša Girl Online, na ustvarjanje osebnega avatarja ponuja možnost performiranja kritike spolnih stereotipov v povezavi s platformnim kapitalizmom, hkrati pa priznava identiteto Girl Online kot ukoreninjeno v poznem kapitalizmu. Poigravanje s kulturnimi artefakti girlblogging-a udeleženkam omogoča, da odkrijejo prepletenost med svojim digitalnim in “mesenim” jazom ter eksperimentirajo s ponovnim uzgodbovanjem svoje eksistence skozi perspektivo Girl Online.
Cilji delavnice:
- Globlje razumevanje konstrukcije fluidnih identitet v kontekstu digitalnih kultur, poznega kapitalizma in posthumanizma.
- Praktična orodja za pripovedovanje zgodb in avtoteorijo za oblikovanje novih pripovedi
- Tehnike, specifične določenim medijem, namenjene interakcijam s spletnimi artefakti in njihovi reinterpretaciji, kot sta zgodovina spletnega brskalnika in arheologija Tumblrja.
- Posodobljen vpogled v prepletanje osebne identitete in digitalnih kultur skozi prizmo Girl Online.
Trajanje: 2 uri
Potrebni materiali in znanje:
- Predhodno znanje ni potrebno, le odprt um in pripravljenost za raziskovanje!
- Udeleženke naj s seboj prinesejo prenosni ali tablični računalnik za spletno raziskovanje in pisanje
- Za skiciranje idej in misli zunaj spleta je priporočljivo imeti zvezek ali dnevnik
Predavanje in delavnico dodatno podpira Avstrijski kulturni Forum Ljubljana.