SVETLOBNA GVERILA 2025 | ALUO V LJUBLJANI: Odsevi

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) vabi na 19. mednarodni festival svetlobe Svetlobna gverila 2025: Motnje, na katerem tudi letos sodelujejo študentke in študenti UL ALUO. Na smeri Video, animacija in novi mediji (3. letnik dodiplomskega in 1. letnik podiplomskega študija) so za letošnji festival zasnovali ter izvedli vrsto avtorskih projektov, s katerimi na različne načine tematizirajo naslovno temo festivala.

Odprtje festivala bo v petek, 23. maja 2025, ob 21.30, na več lokacijah po Ljubljani. Razstavljena dela bodo na ogled do 14. junija 2025.

 


ALUO V LJUBLJANI: Odsevi
Svetlobne instalacije
Mentorji: prof. Sašo Sedlaček & izr. prof. mag. Robert Černelč (UL ALUO); Nika Erjavec (alumna UL ALUO)
Različne lokacije po mestu: Gallusovo nabrežje, Valvasorjev park, pod Barjanskim mostom čez Gradaščico/Svetlobni park, okna ZRC SAZU – Novi trg, Vegova, Foersterjev vrt, izložba pri Galeriji Jakopič // do 14. 6.
ODPRTJE: petek, 23. maj, ob 21.30

HANA NIKIĆ se s projektom Nikoli pozabljeno (Gallusovo nabrežje) loteva vprašanja spolnega nasilja: odtisi rok, projicirani na ženska telesa, izpostavljajo čustvene in fizične posledice tovrstnih zlorab. Tandem, ki ga sestavljata BETI FRIM & DUNJA RAHOVSKY ŠULIGOJ se s projektom Nekaj lepega (Valvasorjev park) loteva dekonstrukcije osebnega dokumenta, ki se pod UV svetlobo preobraža v pomenljivo avtorsko podobo. LARA POTOČNIK je s sencami in premičnimi elementi zasnovala projekt z naslovom V sanjah zaživim (pod Barjanskim mostom čez Gradaščico/Svetlobni park), s katerim tematizira dvojnost med človeškim duhom in telesom. Video projekt ELIZAVETE STROGANOVE z naslovom Za štirimi stenami (okna ZRC SAZU, Novi trg) se s prikazom odnosa dveh oseb, ki sta predstavljeni kot silhueti, loteva vprašanj o percepciji realnosti, voajerizmu in nevidnosti družinskega nasilja. VERONIKA N. ŠTEFANEC se s projektom Serjem na sistem (Vegova ulica) loteva postopka animacije s pomočjo RGB svetlobe: tematizira vsakdanji opravek hišnega ljubljenčka, ki se levi v simbol upora proti represiji nad ljudmi in živalmi. JAN LAVRIČ se predstavlja z dvema projektoma. Prvi nosi naslov Unconscious Stream / Nezavedni tok (Foersterjev vrt): gre za interaktivno video instalacijo, ki omogoča nalaganje slikovnih in tekstovnih vsebin, ki se projicirajo v realnem času, pri čemer na novo naložene postopoma izrinjajo starejše vsebine. Projekt, pri katerem sodelujeta tudi programer Jaka Metelko ter umetnik Manuel Brajnik, publiki omogoča ocenjevanje vsebin, s tem pa tudi refleksijo digitalne kulture oziroma ustvarjalnosti. Drugi projekt, svetlobna instalacija z naslovom (Ne)vidni prebivalec (pod Prulskim mostom), tematizira življenje podgan v mestu ter negativne konotacije, ki obdajajo te živali, posredno pa tudi često neosnovane predsodke, ki oblikujejo naš pogled na svet in na druge. NEVENA ANDREJIĆ se s projektom Hotspot (izložba pri Galeriji Jakopič) loteva vzpostavitve svojevrstne povezave med Ljubljano in Beogradom; njeno delo s pomočjo dveh termalnih kamer omogoča neposredno video komunikacijo med anonimnimi posamezniki v obeh prestolnicah. Termalni podobi dveh posameznikov, ki se srečata na ta način, se na ekranu zlijeta v enovito podobo, ki tako sega onkraj fizičnih razdalj. Projekt z naslovom Tarča, ki ga je ustvaril Mate Nikola Tonković (Grubarjevo nabrežje), tematizira gibanje v nočnem mestu, ko je pretok ljudi manjši in vidljivost omejena. Kaj se zgodi, ko je javni prostor navidezno spokojen, hkrati pa tudi nepredvidljiv in nevaren?

Video mapiranje: Oliver Wagner (pri projektu H. Nikič)
Programiranje: Jaka Metelko (pri projektu J. Lavrić)

 


Koprodukcija: UL ALUO, ZRC SAZU (pri projektu E. Stroganove); Center Rog in Društvo rečnih kapetanov (pri projektu J. Lavriča); Študenti v blokadi (pri projektu N. Andrejić).
Sponzor: TAM-TAM (pri projektu B. Frim & D. R. Šuligoj)

Skip to content
UL ALUO logotip 2024
Pregled zasebnosti

Spletna stran UL ALUO uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Vaše osebne podatke zbiramo in obdelujemo v skladu z veljavnimi predpisi (GDPR) ter izključno za določene namene, kot je optimizacija delovanja in navigacije po spletni strani. Vaši podatki so zaščiteni in jih ne delimo brez vašega soglasja.

Za več informacij o uporabi vaših podatkov se obrnite na helpdesk@aluo.uni-lj.si.