Študenti ALUO ponovno Perspektivni na nagradah za slovensko oblikovanje
22.10.2024
10. oktobra 2024 so v okviru tridnevnega festivala oblikovanja BIG Design v ljubljanski Mestni hiši podelili letošnje nagrade za slovensko oblikovanje za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja. Kar tri nagrade v kategoriji Perspektivni, ki je namenjena obetavnim mladim industrijskim oblikovalcem, modnim oblikovalcem in prihodnjim arhitektom, sta šli v roke študentk in študentov UL ALUO. Čestitamo vsem prejemnica in prejemnikom!
Nagrado Perspektivni 2024 – industrijsko oblikovanje je prejela dodiplomska študentka industrijskega oblikovanja Leja Rebolj, ki je pod mentorstvom prof. mag. Barbare Prinčič v obdobju trimesečnega poglobljenega raziskovalnega in eksperimentalnega dela razvila Pomter, biopolimerno embalažo iz krompirjevih olupkov, ki je tudi popolnoma kompostabilna in biorazgradljiva. Embalaža podpira koncept tako zaželenega krožnega gospodarstva, ko so zavrženi materiali enega sistema vhodna surovina za drugi sistem. Je brez kakršnihkoli sintetičnih dodatkov in veziv. Študentki je z vztrajnim eksperimentiranjem uspelo razviti tudi sistem spajanja dveh plasti materiala pod visokotemperaturnim pritiskom. Več o nagrajenem projektu si lahko preberete TUKAJ.
Nagrado Perspektivni 2024 – industrijsko oblikovanje je prejel oblikovalski projekt Vuvu, ki je nastal kot odgovor na odprt poziv Centra za kreativnost Povezovanje sodobnega oblikovanja, rokodelstva in obrti. Industrijska oblikovalca Črt Štrubelj in Luka Bernik sta ga zasnovala tekom zadnjega letnika dodiplomskega študija industrijskega oblikovanja na UL ALUO. Gre za izdelek, namenjen spodbujanju racionalne rabe vode pri skrbi za domače rastline, ki krepi vez med skrbnikom in njegovimi rastlinami, ki je nastal kot odgovor na izumirajočo lončarsko obrt v Sloveniji in na znanje, ki se s tem izgublja. Več o nagrajenem projektu si lahko preberete TUKAJ.
Nagrado Perspektivni 2024 – interier so prejeli udeleženci mednarodne poletne šole Novi evropski Bauhaus in nove tehnologije (18. 8. – 23. 8. 2024), ki sta jo organizirali UL ALUO, smer Industrijsko oblikovanje, in Studij dizajna na Fakulteti za arhitekturo Sveučilišta u Zagrebu (Gal Grobovšek, Iza Oblak, Rudolf Zver, Dora Čičin-Šain, Anže Ceglar, Edo Rapaić, Ana Maria Milić, Bruno Žgajner Šarm, Nikola Toplek, Nikolaj Srdić Kranjc in Marija Stančić). Poletna šola se je odvijala v istrskem mestecu Motovun. Mešane skupine študentov in mentorjev industrijskega oblikovanja ter arhitekture so pretežno sestavljali magistrski študenti z obeh univerz. Uporaba umetne inteligence je bila obvezno programsko izhodišče, prav tako pa tudi obravnava lokacije, ki je definirala prostor interierja z vsem stavbnim tkivom, ki se nahaja znotraj motovunskega mestnega obzidja. Več o nagrajenem projektu si lahko preberete TUKAJ.
Foto: Arhiv BIG SEE