Razstavi UL ALUO o delu biologa in genetika Paula Nursa in o oblikovanju za vključujočo družbo

O razstavah

Paul Nurse: Kaj je življenje?

Izhodišče predstavljenih študentskih del s področja stvarne ilustracije je poljudnoznanstvena knjiga Nobelovega nagrajenca Paula Nursa z naslovom What is Life?. Pri projektu so sodelovali študenti in študentke drugega letnika podiplomskega študija ilustracije na UL ALUO. Osnovno vodilo pri njihovem ustvarjanju je bilo, kako na razumljiv način predstaviti kompleksne ideje znanosti skozi različne tipe stvarne ilustracije. V ustvarjalnem procesu so pod mentorstvom doc. mag. Marije Nabernik tako nastale diorame, konceptualne in znanstvene ilustracije.

Razstavo dopolnjujejo razstavljena dela študentov in študentk prvega letnika podiplomskega študija Ilustracije na UL ALUO. Izhodišče za njihovo ustvarjanje pa je predstavljala osebna zgodba Paula Nursa z naslovom Razpravljanje o družinskih drevesih v šoli je lahko nevarno. Če je temeljni gradnik življenja v knjigi Kaj je življenje? celica, je v tej pripovedi osnovni gradnik človekovega življenja družina. Pripoved so pod mentorstvom doc. Suzi Bricelj interpretirali skozi serijo ilustracij in jo skupaj z besedilom predstavili v obliki avtorskih knjig. Skozi projekte obravnavajo vprašanja družbenih norm, drugačnosti in stigmatizacije posameznika v družbi ter prikažejo možnosti uspešnih poti pri iskanju osebne identitete.

Na ogled bo do 9. junija 2025.

Ilustriranje nevidnega: oblikovanje za vključujočo družbo – Morski organizmi za ljudi z okvaro vida

Gre za razstavo, ki združuje umetnost, znanost in tehnologijo v iskanju inkluzivne vizualne komunikacije. Osredotoča se na taktilne znanstvene ilustracije morskih organizmov, ki so bile razvite posebej za osebe z okvaro vida. S pomočjo 3D tiska so podobe pridobile reliefno obliko, kar omogoča zaznavanje z dotikom in odpira nove poti v znanstveni ilustraciji. Razstava poudarja pomen inkluzivnega oblikovanja ter spodbuja premislek o dostopnosti vizualnih informacij v sodobni družbi. Skozi interdisciplinarno sodelovanje povezuje oblikovalce, znanstvenike in slepe uporabnike ter raziskuje, kako lahko tehnologija prispeva k večji enakopravnosti pri dostopu do znanja. Projekt, v okviru katerega je nastala razstava, so vodili doc. mag. Marija Nabernik (UL ALUO), prof. dr. Petra Černe Oven (UL ALUO) in Aleš Sedmak (Društvo Kaverljag).

 

V času razstav je Galerija UL odprta ob torkih, sredah in četrtkih, med 16. in 20. uro. 

Skip to content
UL ALUO logotip 2024
Pregled zasebnosti

Spletna stran UL ALUO uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Vaše osebne podatke zbiramo in obdelujemo v skladu z veljavnimi predpisi (GDPR) ter izključno za določene namene, kot je optimizacija delovanja in navigacije po spletni strani. Vaši podatki so zaščiteni in jih ne delimo brez vašega soglasja.

Za več informacij o uporabi vaših podatkov se obrnite na helpdesk@aluo.uni-lj.si.