Final Borders? | Mednarodna fotografska delavnica in razstava v sklopu Erasmus+ KIP

V tednu med 30. marcem in 6. aprilom 2025 se je v Otroškem letovišču ZPMS v Pacugu odvila intenzivna mednarodna fotografska delavnica, ki je združila 43 študentk in študentov treh umetniških visokošolskih institucij: Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), Univerze za umetnost in oblikovanje v Cluj-Napoci, Romuniji, ter Šole za umetnost Saint-Luc v Liègu, Franciji.

Zaključno dejanje projekta je zaznamovala razstava avtorskih fotografskih knjig, ki je zaokrožila večletni Erasmus+ KIP projekt BORDERS (2022–2025). Ta inovativni program, ki združuje virtualne in fizične oblike mobilnosti, je študentom ponudil priložnost za raziskovanje kompleksne tematike meja – bodisi emocionalnih, družbenih, političnih ali geografskih – skozi intenzivne umetniške delavnice.

Projekt se je začel leta 2023 v belgijskem Liègu, nadaljeval leta 2024 v Cluj-Napoci in se letos zaključil v Sloveniji. Udeleženci so se v okviru intenzivne delavnice soočili z različnimi prostorskimi, kulturnimi in konceptualnimi konteksti. Format delavnice, utemeljen na principih izkustvenega učenja in kolektivnega ustvarjanja, je izpostavil pomen začasnega umika iz vsakdanjega okolja kot potenciala za vzpostavljanje novih miselnih in ustvarjalnih izhodišč.

Zaključna razstava z naslovom Final Borders? ne predstavlja le konca projektnega cikla, temveč je delovala kot prostor artikulacije pridobljenih izkušenj in razmisleka o preseganju binarnih opozicij, ki mejo definirajo oz. o (ne)možnosti končnosti meja. Naslov, kot konceptualna provokacija – odpira vprašanje, ali meje lahko sploh kdaj postanejo dokončne, ali pa so nenehno v procesu preoblikovanja, prestopanja in pogajanja. Skozi fotografski medij, ki temelji na vizualnem raziskovanju in fragmentarnosti, so se tako oblikovala vprašanja pripadnosti, identitete ter percepcije prostora – tako kot osebnega izkustva kot tudi političnega konstrukta.

Projekt je prispeval h krepitvi sodelovanja med sodelujočimi institucijami in osvetlil vlogo umetniške produkcije v kontekstu mednarodne študentske mobilnosti kot načina za generiranje novih oblik vednosti, interdisciplinarnega dialoga ter skupne epistemološke pozicije znotraj evropskega visokošolskega prostora.

 

Mentorice in mentorji:

UL ALUO
doc. Emina Djukić
izr. prof. Peter Koštrun
Žiga Gorišek, tehniški sodelavec

ESA SLL
Brigitte Grignet
Olivier Cornil
Nayef Hazimeh

UAD
Lect. univ. dr. Andrei Budescu
Lect. univ. dr. Alexandru Radulescu

 


Foto: Vito Minet

Skip to content
UL ALUO logotip 2024
Pregled zasebnosti

Spletna stran UL ALUO uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Vaše osebne podatke zbiramo in obdelujemo v skladu z veljavnimi predpisi (GDPR) ter izključno za določene namene, kot je optimizacija delovanja in navigacije po spletni strani. Vaši podatki so zaščiteni in jih ne delimo brez vašega soglasja.

Za več informacij o uporabi vaših podatkov se obrnite na helpdesk@aluo.uni-lj.si.