BIO28: Projekt Denton

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) in Mala galerija Banke Slovenije (MGBS) v otvoritvenem tednu 28. Slovenskega bienala oblikovanja (BIO28 – Dvojna agentka: Govoriš jezik rož?) vabimo na odprtje razstave študentk in študentov UL ALUO in Univerze za umetnost in oblikovanje HEAD v Ženevi (HEAD – Genève) z naslovom BIO28: Projekt Denton, ki bo v sredo, 20. novembra 2024, ob 18.00, v MGBS, Slovenska cesta 35, Ljubljana.

Med vietnamsko vojno so ameriškega admirala Jeremiaha A. Dentona zajeli kot vojnega ujetnika. Tekom ujetništva, 2. maja 1966, so ga Vietnamci povabili k televizijskemu propagandnemu intervjuju. Medtem ko je pred televizijsko kamero opisoval stanje v zaporu, ki ga je opisal kot »sprejemljivega«, se je pretvarjal, da ga slepi močna svetloba, z mežikanjem v Morsejevi abecedi pa sporočal skrivno sporočilo: »T-O-R-T-U-R-E – T-O-R-T-U-R-E« (ang. mučenje). Intervju, ki so ga prodali kanalu ABC in predvajali v ZDA 17. maja 1966, je potrdil, da so vojne ujetnike v Vietnamu mučili. Denton je ostal v zaporu do leta 1973.

Dogodek spominja na triler Mandžurski kandidat Johna Frankenheimerja (1962). Film se začne z ugrabitvijo čete vojakov med korejsko vojno, ki jim, pod pretvezo, da prisostvujejo ženskemu vrtnarskemu krožku, operejo možgane. Skozi oba primera se razkriva vloga rož pri različnih procesih šifriranja sporočil.

Tudi Projekt Denton, ki se je odvijal od aprila do novembra 2024, delno v Ljubljani in delno v Ženevi, se je ukvarjal s tem, kako govoriti eno, a hkrati kodirano komunicirati drugo. To so v polju feminizma raziskovali in nato kodirano komunicirali tudi projekti sodelujočih študentk in študentov. Z raziskovanjem dvoličnosti floriologije so se povezali študentke in študenti dveh šol, z magistrskega programa Prostor in komunikacija na ženevski HEAD ter s 1. in 2. stopnje študija na Oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje in Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij UL ALUO. V majhnih skupinah, kot dvojne agentke in dvojni agenti, v maniri teme letošnjega bienala, so ustvarili cvetlične podobe, ki prenašajo politična, feministična in kvirovska sporočila.

Avtorice in avtorji: Nguveren Ahua, Laurène Allard, Léa Campos, Marta Córdoba Ruiz, Anes Dhif, Zoja Funda Lipnik, Nia Gombač, Maxime Heta, Nika Horvat, Domen Klinc, Sunwoo Lee, Gabriela Luchetta, Aurore Mesot, Andrija Mihailović, Sven Odermatt, Eva Popit, Marjana Raspor, Lou Revel, Franciszek Sienkiewicz, Marc-Arthur Sohna, Marko Škrbić, Črt Štrubelj, Rin Togo, Živa Vaukan, Nika Vidnjevič

Mentorice: Projekt Denton sta vodili dr. Alexandra Midal in Emma Pflieger (HEAD – Genève), kustosinja in asistentka kustosinje BIO28, v sodelovanju z izr. prof. dr. Barbaro Predan (UL ALUO), s podporo Studia Pflieger-Foeglé in Raphaëla Lugassyja.

Asistenti: Žan Kobal, Tamara Lašič Jurković, Eloïse Vo

Kuratorka MGBS: Hana Čeferin

 

Razstava bo na ogled do 4. januarja 2025.

 


Produkcija: MAO, Center za kreativnost, HEAD-Genève, UL ALUO, ARIS, Veleposlaništvo Švice v Sloveniji, Banka Slovenije

Projekt so finančno podprli: HES-SO, Veleposlaništvo Švice v Sloveniji in raziskovalni program “P5-0452, Vizualna pismenost” na UL ALUO, ki ga sofinancira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

Skip to content