ALUO uho: Zdenka Badovinac
04.04.2025
V petek, 11. aprila 2025, vas vabimo na osmi dogodek 11. sezone ALUO uho, predavanje umetnostne zgodovinarke, kustosinje in avtorice Zdenke Badovinac z naslovom Osvobajanje glasov. Dobimo se ob 13.00, na UL ALUO, Erjavčeva 23, v veliki predavalnici.
Tema predavanja bo razstava Freeing the Voices / Osvobajanje glasov, ki so jo pred kratkim odprli v muzeju Kunsthaus Gradec.
Ni naključje, da se danes toliko umetnikov ukvarja z glasom. V svetu porušenih odnosov je glas eno od najpomembnejših orodij za popravo tega stanja. Povezuje nas z besedami, kričanjem, mrmranjem, dihanjem in poslušanjem. Vse to so načini, kako se uglasiti drug z drugim, z drugimi bitji in s planetom. Uglaševanje in svobodo pa je kooptiral kapitalizem in postavlja se vprašanje, kako osvobajati glasove v tem zevu med prisotnostjo in odsotnostjo glasu.
Ko govorimo o umetniških delih, ki temeljijo na času, kot sta performans ali zvočna umetnost, se soočamo se s telesom in glasom, v katerega je vpisan Drugi. Gledalčeva percepcija je vedno že interpretacija tega, kar vidi in sliši, to pomeni, da se delo že dogaja v časovnem zamiku, da je že nekakšna „reprodukcija“ umetniškega dela. Toda vse to nas ne sme ustaviti pri občutku nemoči, ohraniti moramo vero v smiselnost svojega delovanja.
Dela na razstavi Osvobajanje glasov dokazujejo, da je glasove mogoče uglasiti in tako usmeriti k utrjevanju skupnosti in solidarnosti. Zanašati se moramo na svojo prisotnost, pa naj bo še tako šibka in izmuzljiva, saj lahko le na njej gradimo.
Zdenka Badovinac (1958) je nekdanja dolgoletna direktorica Moderne galerije v Ljubljani (MG+MSUM), pozneje je bila nekaj časa tudi na čelu zagrebškega Muzeja sodobne umetnosti (MSU Zagreb). Od septembra 2024 je predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada.
Več kot tri desetletja deluje kot kustosinja in avtorica, ki se ukvarja z zgodovinjenjem slovenske in vzhodnoevropske umetnosti, aktualnimi temami in družbenopolitičnim kontekstom sodobne umetnosti ter drugačnimi modeli institucionalnosti. Body and the East – Od šestdesetih let do danes je bila prva razstava, s katero je obravnavala vzhodnoevropsko umetnost. Prav tako je oblikovala prvo vzhodnoevropsko umetniško zbirko Arteast 2000+ v ljubljanski Moderni galeriji. Njeni najnovejši knjigi sta Unannounced Voices: Sternberg Press / Thoughts on Curating iz leta 2022 in Comradeship: Independent Curators International (ICI) iz leta 2019.
Bila je tudi ustanovna članica konfederacije evropskih institucij za moderno in sodobno umetnost L’Internationale. Med letoma 2010 in 2013 je bila predsednica Mednarodnega odbora za muzeje in zbirke sodobne umetnosti CIMAM, skozi leta pa tudi članica mnogih drugih mednarodnih svetov in žirij. Leta 2020 je prejela nagrado Igorja Zabela za kulturo in teorijo.
Oblikovanje naslovnice: Žiga Anderlič
ALUO uho, gostujoča predavanja ustvarjalk, ustvarjalcev, strokovnjakinj in strokovnjakov z najrazličnejših področij, povezanih s sodobnim pojmovanjem likovnih umetnosti, oblikovanja in konservatorstva-restavratorstva, UL ALUO prireja že 11. sezono. Namenjena so študentkam in študentom Univerze v Ljubljani in širši javnosti.