ALUO uho: Luka Savić
21.02.2025
V petek, 28. februarja 2025, vas vabimo na šesti dogodek 11. sezone ALUO uho, predavanje umetnika in filozofa Luke Savića z naslovom Igra in umetniška država | Ponovni premislek o prehodu od OHO do IRWIN skozi filozofsko prizmo. Dobimo se ob 13.00, na UL ALUO, Erjavčeva 23, v Veliki predavalnici.
O skupini OHO in zlasti o skupini IRWIN je bilo napisanih že veliko besedil, vendar le redko segajo onkraj očitnih umetnostnozgodovinskih dejstev v kontekstu nekdanje Jugoslavije. Boris Groys je v svojem eseju, napisanem ob 30. obletnici IRWIN-a, postavil vprašanje: “Ali bi lahko rekli, da ta slovenska avantgarda nikoli ni obstajala, da je bila preprosto kasnejša inovacija NSK-ja?” To vprašanje nakazuje, da je bila tudi skupina OHO del retro-principa NSK-ja, ki je poskušal reaktivirati lokalno zgodovino, pri čemer je bila spregledana tako njena mednarodna kot lokalna pomembnost.
IRWIN se vidi kot nadaljevanje skupine OHO, kar dokazujejo projekti, kot sta Birds of the Feather (Irwin – OHO) (1985) in Like to Like (2003–2004). Ta povezava ni zgolj formalna v smislu strukture skupine, temveč tudi ontološka. Kakšna ontologija povezuje ti dve skupini ali pa je njuna povezava zgolj konstrukt, ki je nastal zaradi retrospektivne interpretacije?
Luka Savić bo v svojem predavanju raziskal, kako sta bila tako OHO kot IRWIN poskusa uresničitve svobode v kontekstu države. Če prehod iz OHO v IRWIN obravnavamo skozi prizmo Pisem o estetski vzgoji človeka Friedricha Schillerja, bo zagovarjal tezo, da je bila individualna svoboda, izražena skozi koncept igre v skupini OHO, presežena v NSK državi skupine IRWIN—umetniški državi, ki uteleša ideale svobodne države brez meja, nacionalnosti ali drugih omejitev.
Boris Groys je NSK državo že analiziral skozi filozofijo Kojèveja (Platon-Heglova tradicija) in njegov koncept romantične države oziroma romantične birokracije, vendar pri tem ni upošteval najbolj znanega romantičnega teoretika države, Friedricha Schillerja. Predavatelj bom poskušal ponuditi novo interpretacijo obeh skupin skozi razvoj svobode od posameznika do države.
Luka Savić je umetnik in filozof, rojen leta 1990 v Ljubljani. Študiral je likovno umetnost na Akademiji za vizualne umetnosti (AVA) v Ljubljani, nato pa nadaljeval študij filozofije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL FF). Leta 2022 je zaključil magistrski študij na Univerzi za uporabne umetnosti (Die Angewandte) na Dunaju, na Oddelku za transdisciplinarno umetnost (Transarts).
Njegova dela so bila razstavljena po vsej Evropi, nazadnje v Mahler & LeWitt Studios, Spoleto, IT (kjer je bil rezidenčni umetnik); Arte Fiera Polis, Bologna, IT; 31. grafični bienale, Ljubljana, SI; Galerija DLUL, Ljubljana, SI in Galerija ŠKUC, Ljubljana, SI; Vienna Contemporary, Dunaj, AT; Light Night Leeds, Leeds, UK; A Shop is a Shop is a Shop, Kunsthalle Wien, AT, leta 2024 je bil eden od sodelujočih umetnikov na 10. trienalu sodobne umetnosti U3: Proti toku časa v Moderni galeriji v Ljubljani, SI in sodeloval na razstavi Republika cinikov v Palais de Tokyo v Parizu, FR, kjer je rekonstruiral performance in protokole skupine OHO.
Med letoma 2011 in 2017 je bil asistent Mirana Moharja, ki je del skupine IRWIN. Od leta 2017 je sodelavec Studia Archive Davida Gotharda, ki deluje med Ljubljano, Londonom in Gorico. Kot gostujoči predavatelj je predaval na različnih institucijah v Evropi, nazadnje na Kosovu, v Galeriji ŠKUC v Ljubljani, SI; na Akademiji za vizualne umetnosti v Ljubljani, SI; v GHMP (Mestni galeriji) v Pragi, CZ, in na Royal College of Art (RCA) v Londonu, ENG in Palais de Tokyo v Parizu, FR. Večina njegovih predavanj obravnava povezavo med umetnostjo in filozofijo. Objavil je več člankov in intervjujev o umetnosti; nazadnje z Mladenom Dolarjem, Aleksandro Vajd, Laurentom Fievetom, Tomom Lovelaceom, Vidom Simonitijem in Pierre Bal-Balncom. Trenutno kot samostojni raziskovalec za zbirko Kontakt raziskuje umetniško skupino OHO in poučuje na AVA (Akademija za vizualne umetnosti) v Ljubljani.
Oblikovanje naslovnice: Žiga Anderlič
Na fotografiji: OHO (Nez-Savić), Palais de Tokyo, 2024; foto: Marcus Geiger
ALUO uho, gostujoča predavanja ustvarjalk, ustvarjalcev, strokovnjakinj in strokovnjakov z najrazličnejših področij, povezanih s sodobnim pojmovanjem likovnih umetnosti, oblikovanja in konservatorstva-restavratorstva, UL ALUO prireja že 11. sezono. Namenjena so študentkam in študentom Univerze v Ljubljani in širši javnosti.