Prejemnice in prejemniki častnih nazivov, plaket, nagrad in priznanj Univerze v Ljubljani 2021

Danes, 3. decembra 2021, se zaključuje Teden Univerze v Ljubljani 2021 in z njim tradicionalne slavnostne podelitve častnih nazivov, plaket, nagrad in priznanj Univerze v Ljubljani, ki so zaradi epidemioloških razmer tudi letos potekale prek spleta.

Izpostavljamo tiste med letošnjimi prejemnicami in prejemniki, na katere smo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) še posebno ponosni in jim ob tem vsem iskreno čestitamo!

Posnetke vseh podelitev si lahko ogledate na YouTube kanalu Univerze v Ljubljani.

 

Naziv zaslužnega profesorja Univerze v Ljubljani je prejel prof. mag. Lucijan Bratuš.

Lucijan Bratuš, redni profesor v pokoju, akademski slikar in strokovnjak na področjih kaligrafije in tipografije, je v razvoj Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij in akademije vgradil velik kos svojega plodovitega življenja. Na temeljih, ki jih je postavil v svojem pedagoškem delu v začetku delovanja Oddelka za oblikovanje, njegovi dediči, novi pedagogi, nadaljujejo njegovo delo. Posebno mesto v pedagoškem delu Lucijana Bratuša imajo njegove kaligrafske in tipografske delavnice »Tipo Brda«, ki so se porodile kot majhna kolonija v Goriških Brdih leta 1997 in prerasle v mednarodni projekt, ki se ga tudi danes udeležujejo študenti in profesorji domačih in tujih sorodnih akademij.

 

Zlato plaketo Univerze v Ljubljani za izjemne zasluge je prejel prof. Eduard Čehovin.

Pod vodstvom prof. Eduarda Čehovina so študentje v zadnjih dveh letih dosegli izjemne rezultate. Izbrani so bili v prestižno mednarodno publikacijo Graphis New Talent Award, prejeli so najvišje nagrade, govorimo o »Crème de la Crème« uspehu doseženem v najmočnejši mednarodni oblikovalski sredini − izjemen dosežek za študente in mentorja ter priznanje in doprinos k ugledu UL ALUO in celotne Univerze.

 

Svečano listino Univerze v Ljubljani za najboljše študijske dosežke je prejela Sanja Zamuda.

Sanja Zamuda je skozi celotni študijski proces pokazala izjemno angažiranost, ki se je odrazila v mnogih uspešnih sodelovanjih v okviru UL ALUO in izven nje. V svoji magistrski nalogi je sijajno povezala področji teoretske raziskave o razmerju med ilustracijo in besedo z bravurozno izvedbo del. S tem prinaša v stroko pomemben gradnik na področju razumevanje in vrednotenje ilustracije danes.

 

Plaketo Pro Universitate labacensi Univerze v Ljubljani je prejel Marko Drpić.

V desetletju delovanja Zavoda tipoRenesansa je njegov vodja Marko Drpić svoje kaligrafsko in tipografsko znanje ter tiskarske veščine skozi številne raziskovalne projekte nesebično delil s študenti Univerze v Ljubljani, zlasti s študenti Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter Naravoslovnotehniške fakultete. S svojim delovanjem je pomembno prispeval k usposabljanju za delo z analognimi tiskarskimi tehnologijami in izobraževanju na področju tipografije.

 

Priznanje Univerze v Ljubljani za posebne dosežke in udejstvovanje na področju obštudijskih dejavnosti je prejela Ana Valenko.

Ana Valenko je izjemno osredotočena in aktivna študentka študija druge stopnje na smeri Grafično oblikovanje na Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij. Poleg rednih študijskih obveznosti, opravljenih s presežniki, zelo uspešno sodeluje v obštudijskih projektih. Ob njihovih izvedbah in objavah redno prejema tudi nagrade domače in mednarodne strokovne javnosti. Njene karakteristike so poglobljeno analitično delo in nenehno preverjanje korakov v procesu projektiranja ter nesebično delovanje v projektnih delovnih skupinah.

Priznanje Univerze v Ljubljani za posebne dosežke in udejstvovanje na področju obštudijskih dejavnosti je prejela študentska ekipa projekta ‘Engagencing’: The Design of Self-Governance (Deja Kofol, Tino Duralija, Jon Schwarzmann).

Tino Duralija, Deja Kofol in Jon Schwarzmann sodijo med študente, ki izkazujejo izredno visoko stopnjo zavzetosti in raziskovalnega duha, s katerim na podlagi lastnih pobud večkrat presežejo zastavljen okvir študijskih projektov. Vrhunski primer slednjega je tudi projekt z naslovom ‘Engagencing’: The Design of Self-Governance. Študenti so raziskovali vlogo oblikovanja v odnosu do demokracije in novih modelov participatornega oblikovanja. Kakovost projekta je prepoznala tudi mednarodna žirija londonskega bienala oblikovanja, ki je projekt uvrstila na razstavo Design in an Age of Crisis.

Priznanje za strokovne sodelavce Univerze v Ljubljani je prejel Miha Benedičič.

Miha Benedičič je neprecenljiv in nepogrešljivih sodelavec, ki že tri desetletja izjemno zagnano, marljivo, predano in strokovno opravlja delo šolskega fotografa za celotno ALUO.

 

Priznanje za strokovne sodelavce Univerze v Ljubljani je prejel Admir Ganić.

Admir Ganić prejme priznanje za neprecenljiv prispevek pri izboljšanju delovnih pogojev v grafičnih delavnicah, ureditve grafičnega arhiva ter odlično organizacijo dela s študenti v času prvega in drugega vala epidemije Covid-19.

 

Priznanje za strokovne sodelavce Univerze v Ljubljani je prejela mag. Petra Jager.

S svojim požrtvovalnim delom je mag. Petra Jager v knjižnici ALUO uspela v kratkem času in v nehvaležnih pogojih dela ustvariti navdihujoč ambient, ki študente spodbuja k branju, premišljevanju in nadaljnjemu raziskovanju.

 

Priznanje za strokovne sodelavce Univerze v Ljubljani je prejel Matej Zonta.

Matej Zonta, tajnik akademije,od prvega dne zaposlitve kaže izjemno strokovnost, ki se odraža v nadpovprečnem poznavanju številnih delovnih področij. Priznanje prejme za izjemen prispevek na delovnem mestu, ki ga opravlja, in požrtvovalno delo v času prvega in drugega vala epidemije Covid-19.