Predavanji na temo konserviranja in restavriranja mavčnih kipov

Oddelek za restavratorstvo UL ALUO vabi na dve spletni predavanji na temo konserviranja in restavriranja mavčnih kipov,  ki sta ju pripravili alumni UL ALUO dipl. kons.-rest. Urška Ana Pohlen in mag. kons.-rest. Erica Sartori.
Dogodek bo potekal ta petek, 18. junija, ob 11.00 preko povezave:https://uni-lj-si.zoom.us/j/97944430005 Meeting ID: 979 4443 0005

Vsako predavanje bo trajalo približno 20 minut, celoten dogodek približno 1 uro.


dipl. kons.-rest. Urška Ana Pohlen
Naslov: Iskanje ravnovesja: Moja izkušnja z restavratorstvom v Franciji

O avtorici predstavitve:
Urška Ana Pohlen, univerzitetna diplomirana konservatorka-restavratorka. Študijsko pot sem pričela na umetniški gimnaziji v Kopru, kjer sem se navdušila za konserviranje-restavriranje likovnih del. Zato sem se po opravljeni maturi vpisala na diplomski študij konserviranja-restavriranja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Med študijem sem se opravila na Erasmus izmenjavo v tujino, Francijo, kjer sem se odločila nadaljevati študij konserviranja-restavriranja na magistrski stopnji.

Vsebina:
V središču predstavitev je mavčni odlitek l’Écorché d’Houdon. Slednji je bil obravnavan v sklopu diplomske naloge prvega cikla dodiplomskega študija na oddelku za konserviranje-restavriranje kiparske kulturne dediščine na École supérieure d’art et de design, TALM-Tours. Cilj diplomskega dela je bil najti način za stabilizacijo mavčnega odlitka, ki je zaradi hudih poškodb strukture izgubil ravnovesje.


mag. kons.-rest. Erica Sartori
Naslov: Stabilizacija mavčnih odlitkov. Problemi, rešitve, izkušnje

O avtorici predstavitve:
Erica Sartori, magistrica konservatorstva-restavratorstva, rojena v Trstu, je svojo študijsko pot začela leta 2014 z vpisom na oddelek za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Tekom študija je opravila šestmesečno Erasmus prakso na Kraljevem inštitutu za kulturno dediščino v Bruslju in redno sodelovala z restavratorskim ateljejem Narodne galerije Slovenije, kjer je trenutno zaposlena na oddelku za kiparstvo. Prejela je študentsko Prešernovo nagrado za študijsko leto 2017/2018.

Vsebina:
Izhodišče magistrske naloge je bilo konservatorsko-restavratorsko delo na mavčnih odlitkih kiparja Frančiška Smerduja, v sklopu priprave na razstavo, ki se je odvijala v Galeriji Narodni Dom na začetku letošnjega leta. Naloga se osredotoča na problematiko stabilizacije strukture mavčnih kipov. Obsega pregled dejavnikov propadanja, materialov in različnih metod, ki so na razpolago konservatorjem-restavratorjem za reševanje strukturnih problemov mavčnih skulptur, ter jih predstavlja skozi zorni kot praktične izkušnje na treh Smerdujevih odlitkih.