UL ALUO skupaj z Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije (RRA LUR), Inštitutom za celulozo in papir (ICP) in podjetjem DS Smith vabi na odprtje razstave
Papiro-logía
Krožno oblikovanje in uporaba papirja v interierju,ki bo v torek, 11. junija 2019, ob 19.00
v desnem atriju ljubljanske Mestne hiše.
Razstavo bosta odprli mag. Lilijana Madjar, direktorica RRA LUR, in izr. prof. mag. Lucija Močnik Ramovš, dekanja UL ALUO.
Razstavljena dela podiplomskih študentov smeri Industrijsko oblikovanje UL ALUO so nastala pri predmetih Načrtovanje – industrijsko oblikovanje in Storitveno oblikovanje v študijskem letu 2018/19, in sicer v okviru interdisciplinarne poslovne verige pohištva iz papirja, ki jo je RRA LUR vzpostavila v okviru projekta INNORENEW CeO, skupaj z UL ALUO, ICP ter podjetji s področja papirniške industrije.
Dela prikazujejo možnosti uporabe papirja v interierju, temelječ na principih krožnega oblikovanja. Raznovrstni izdelki se med drugim posvečajo razmisleku o svetlobi, zvoku, otroški igri in odraščanju, bivanju in delu, kot tudi trajnostnim in eksperimentalno orientiranim raziskovanjem nove uporabe odpadnega papirja.
Izziv, ki si ga je raziskovalna naloga Papiro-logía zadala skupaj s partnerji, je bil najti inovativne in premišljene rešitve za uporabo papirja v interierju. Glavna pozornost je bila namenjena oblikovanju pohištva, raziskovati pa je bilo mogoče tudi v smeri dodatkov za opremo interierja. Poseben poudarek je bil na zahtevi, da morajo predlagane rešitve študentov ustrezati sodobnim življenjskim potrebam ter v svoji podstati vključevati logiko in načela krožnega gospodarstva in krožnega oblikovanja.
Večmesečno poglobljeno delo na projektu je študentom in mentorjem omogočilo novo razumevanje potencialov pri vzpostavljanju spremenjenih razmerij med linearnostjo in kroženjem v oblikovanju in gospodarstvu. Projekt je torej odprl številne možnosti drugačnega in smotrnejšega delovanja, ki ima v mislih dolgoročno vzpostavljanje neinvazivnega razmerja med živim in neživim oz. umetno proizvedenim svetom.
Razstava bo na ogled vsak dan od 12. do 16. junija 2019 med 8. in 22. uro.
Sodelujoči študenti:
Simon Bregar, Eva Garibaldi, Lin Gerkman, Miha Hain, Jakob Koncut, Neža Medved, Tjaša Mužina, Simon Rozman, Blaž Skodlar, Gregor Stražar, Jera Tratar, Andraž Rudi Vrhovšek.
Pedagoški mentorji:
doc. Rok Kuhar, izr. prof. Jure Miklavc, doc. dr. Barbara Predan, doc. Lidija Pritržnik (UL ALUO).
Strokovni sodelavci:
mag. Mateja Mešl, Gregor Lavrič (ICP);
Alenka Knez, Ajda Regali Knez, Primož Korenč, Miha Krnc, Marko Jurić (DS Smith).
Vodji projekta:
Tina Pezdirc Nograšek, Urša Peršič (RRA LUR).
Razstavo spremlja tudi brezplačna monografija z istoimenskim naslovom, ki sta jo izdali RRA LUR in UL ALUO. Ta je, tako kot tiskovine za razstavo, natisnjena na papirju, izdelanem iz tujerodnih invazivnih rastlin (akacije in japonskega dresnika), ki ga je proizvedel in poklonil ICP.
Odlomek iz recenzije:
Knjiga Papiro-logía novo paradigmo krožnega oblikovanja predstavi na jasen, inovativen in razumljiv način ter z ustrezno znanstveno terminologijo. Obenem se usmerja na možnost oblikovanja interdisciplinarne poslovne verige pohištva iz papirja ter hkrati preverja nove izobraževalne pristope na področju oblikovanja, kar je rezultat izmenjave znanj strokovnih in znanstvenih partnerjev projekta. Delo bi lahko uvrstili med pionirska dela te vrste, saj z aktivnim spreminjanjem miselnosti pospešuje razvoj krožnega oblikovanja in na podlagi ustrezne mednarodne literature povzema cilje iskanja smotrnih načinov maksimalnega izogibanja odpadkom, pri čemer je bistveni namen takšnega delovanja optimalno zmanjševanje črpanja novih virov. Kot referenčno delo in dopolnilno gradivo za univerzitetni študij lahko pripomore k razumevanju principov krožnega gospodarstva. Ravno zato je skoraj nujno čtivo tudi za široko strokovno javnost, ki se lahko po seznanitvi s tematiko usmeri v proces edukacije širše javnosti.
Dr. Boštjan Bugarič
Projekt sta finančno podprla Okvirni program Evropske unije Obzorje 2020 (H2020 WIDESPREAD-2-Teaming; #739574) ter investicijsko financiranje Republike Slovenije in Evropske unije iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Na fotografiji: Blaž Skodlar, modularno svetilo Hive; mentor: izr. prof. Jure Miklavc; foto: Aleš Rosa