Dolgoživost

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), Mala galerija Banke Slovenije in PINA – Kulturno izobraževalno društvo vabimo na razstavo študentk smeri Grafično oblikovanje UL ALUO z naslovom Dolgoživost, ki bo v Mali galeriji BS (Slovenska cesta 35, Ljubljana) na ogled od 25. novembra do 16. decembra 2021.

Otvoritvenega dogodka zaradi epidemioloških razmer ne bo. Galerija je odprta od torka do sobote, med 11. in 19. uro.

Sodelujoče avtorice:

Ana Karlin
Fiona Sivka
Jovana Đukić
Ana Valenko

Mentorja:

prof. Boštjan Botas Kenda, doc. Emil Kozole


Izzivi demografskega staranja družbe so že nekaj časa vroča tema »prvega« in »drugega« sveta ter čedalje pomembnejši aspekt novih družbenih pogodb. Onkraj dnevnopolitičnih manipulacij tega trenda, vprašanje njegovih družbenih in ekonomskih implikacij postaja predmet resnih znanstvenih spraševanj različnih področij, ki skušajo izzive staranja populacije reševati solidarnostno in inkluzivno, vendar hkrati povsem praktično in utilitarno. Tem naporom se pridružujejo študentke druge stopnje študija grafičnega oblikovanja na Oddelku za vizualne komunikacije Akademije za likovno umetnost in oblikovanje UL z razstavo Dolgoživost, ki se sprašujejo o multidisciplinarnih oblikovalskih rešitvah za soočanje z demografskimi izzivi prihodnosti.Njihove rešitve v prvi vrsti merijo na lajšanje vsakdanjika starejših, zdaj že zajetnega deleža populacije, ki potrebuje prilagojene mehanizme za spopadanje s čedalje hitreje spreminjajočim se svetom okoli sebe. Aplikacija Fione Sivke Aler_ID tako ponuja digitalnega administrativnega pomočnika, ki svojim uporabnikom pomaga v zamudnem in stresnem svetu birokratskih procedur, hkrati pa problematizira rešitve kot novo problemsko področje, saj digitalizacija odpira nove možnosti manipulacije, posebej pri populaciji, ki je ni vajena. In prav na te pasti idealiziranja naprednih tehnoloških rešitev opozarja Flora Simpatica, instalacija Ane Valenko, ki tovrstne vmesnike dobesedno animira z živim agentom, rastlino, s čemer v »žargonu« tehnoloških vmesnikov artikulira nenadomestljivo človeško potrebo po sobivanju.

Rastlino v središče svojega projekta postavlja tudi Ana Karlin: njena akcija ozelenitve mesta trend visečih vrtov reartikulira tako, da plakatna mesta zasede z nasadi začinskih rastlin, s čemer demografskim izzivom postavlja nasproti blagodejne možnosti urbanega vrtnarjenja. Svojevrstni sklep razstavi pa poda sijajna animacija Jovane Đukić, ki v špekulativnem scenariju odkritja nesmrtnosti opozori na končnost kot ultimativni horizont smisla človeškega bitja. Ta je v svarilo, da naše vizije boljše prihodnosti ne smejo izhajati eskapističnih vzgibov, temveč delovati kot mehanizmi hitrejšega uresničenja konsenzualnih ciljev vseh nas, kot skupnosti.


Produkcija: UL ALUO, Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij, smer Grafično oblikovanje
Koproducent: PINA – Kulturno izobraževalno društvo
Somentorji: doc. dr. Marina Klemenčič, Ana Markežič, Borut Jerman, Marko Vivoda in Sašo Kalan
Kurator MGBS: Vladimir Vidmar

Projekt so podprli: