700 let Božanske komedije v Ljubljani

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) in Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji vabita na razstavo študentk in študentov smeri Ilustracija UL ALUO z naslovom 700 let Božanske komedije v Ljubljani, ki bo v prostorih inštituta (Breg 12, Ljubljana) na ogled od 25. novembra 2021 do 7. januarja 2022.

Leta 2021 še ni konec in tudi Dante se še ni vdal. Tokrat projekt naših študentk in študentov ilustracije, ki so se lotili upodabljanja Božanske komedije, gostuje na Italijanskem inštitutu za kulturo v Sloveniji. Odprtja ne bo. Zaradi preprečevanja širjenja okužbe je obisk Inštituta mogoč izključno ob predhodni najavi.

Sodelujoči avtorice in avtorji:
Kaja Kregar
Lidija Plestenjak
Žiga Roš
Živa Slabanja
Ognjen Odalovic
Mariam Chehade
Pika Terpin
Melanie Habjanič
Patrik Komljenović

Mentorica:
doc. Suzi Bricelj


V letu 2021 praznujemo 700. obletnico smrti velikana italijanske, evropske in svetovne književnosti Danteja Alighierija. Njegovo veliko delo, ki ga danes razumemo kot kulturni monument, Božanska komedija, je bilo za študentke in študente prvega letnika podiplomskega študija smeri Ilustracija Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) velik izziv. Izziv zaradi obsega literarnega dela, predvsem pa zaradi zahtevne vsebine, ki jo nosi. Obenem je bilo besedilo tudi neizmeren vir likovnih in vsebinskih motivov.Božanska komedija je v 700 letih doživela že mnogo upodobitev in uprizoritev. Med drugimi so jo upodobili Sandro Botticelli, William Blake, Gustav Doré, August Rodin, Salvador Dalí ter drugi sloviti ustvarjalci. Skozi študij besedila in mnoge razprave smo s študenti raziskovali, zakaj je tako in katere so tiste vsebine, ki lahko nagovorijo tudi današnjega bralca. Ali delo poseduje univerzalno sporočilo? Kakšen pomen nosita glavna protagonista, je modrost v obliki umetnosti (Vergil) lahko tudi danes dobra vodnica?

V odgovorih na vsa ta in druga vprašanja so skozi svoje delo študenti raznoliki. Eni vidijo besedilo kot neverjetno, fantastično epopejo po nezemskih svetovih, drugi kot neprizanesljivo kritiko takratnega družbenega in političnega reda, v kateri iščejo vzporednice z današnjim svetom, nekateri pa kot ponotranjeno potovanje in soočenje z lastnimi prepadi, metaforičnimi gorami, na katere je treba splezati, ter nevarnimi srečanji, ki jih pesnik doživi na dolgi očiščujoči poti v spremstvu Vergila in Beatrice.

Vsak študent je ustvaril serijo desetih ilustracij, kjer skozi likovni jezik predstavi svoje razumevanje besedila in tako oblikuje sporočilo. Ilustracije so zasnovane v prosto izbranih likovnih tehnikah in formatih, pri čemer je posamezen študent pripravil tri ilustracije za vsakega od delov Božanske komedije (Pekel, Vice in Raj) ter naslovno ilustracijo dela. V obsegu razstave je predstavljen ožji izbor vseh ilustracij.

Suzi Bricelj


Naslovnica: Žiga Roš, 2020, detajl