Podelitev Nagrade in priznanj Riharda Jakopiča 2019

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO),
Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU),
Moderna galerija in
Slovensko društvo likovnih kritikov

vljudno vabijo na slovesno podelitev največje nacionalne nagrade za likovno umetnost,

Nagrade in priznanj Riharda Jakopiča 2019,

ki bo v petek, 12. aprila 2019, ob 20.00

v Moderni galeriji v Ljubljani, Cankarjeva 15.

 

Letošnji dobitnik nagrade Riharda Jakopiča za življenjsko delo je akademski slikar, ilustrator, avtor animiranih filmov in profesor na UL ALUO Milan Erič, ki se resnih vsakodnevnih problemov loteva na kritičen, velikokrat s humorjem opremljen in popestren način vrhunskega slikanja in risanja.

Rodil se je leta 1956 v Slovenj Gradcu. Po končani Prvi gimnaziji v Mariboru je leta 1979 diplomiral na Oddelku za slikarstvo Akademije za likovno umetnost v Ljubljani in tam leta 1981 zaključil tudi podiplomski študij slikarstva. Od leta 1994 je profesor na oddelku za oblikovanje ALUO v Ljubljani. Ukvarja se s slikarstvom, risanim filmom in ilustracijo. Za animirani film Socializacija bika, ki ga je v soavtorstvu z Zvonkom Čohom posnel leta 1998 je istega leta prejel Grand prix na Festivalu slovenskega filma v Portorožu, leta 2000 Nagrado Prešernovega sklada in nagrado za humor na festivalu animiranega filma v Stuttgartu leto dni kasneje. Leta 2006 je prejel plaketo Hinka Smrekarja na Slovenskem bienalu ilustracije ter na letošnjem 13. še nagrado Hinka Smrekarja. Od leta 1980 svoja slikarska dela in risbe predstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah doma ter v tujini.

 

Milan Erič: V iskanju izgubljenega časa 10, akril na platnu, 2018, 80x120cm

 

Priznanji Riharda Jakopiča 2019 pa bodo podelili umetnikom mlajše generacije za prav posebne projekte ter dosežke na področju likovne umetnosti. Dobijo jih akademska slikarka Suzana Brborović in avtorski tandem Nika Oblak, akademska slikarka in Primož Novak, akademski kipar.

Suzana Brborović se je rodila leta 1988. Leta 2013 zaključila študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Svoje študijsko izpopolnjevanje je nadaljevala v okviru programa mojstrskega študija slikarstva na Akademiji za vizualno umetnost v Leipzigu. Za svoje delo je prejela študentsko Prešernovo nagrado leta 2012 in leto prej nagrado Essl. Že leta 2012 je prepričala s prvo samostojno razstavo v Bežigrajski galeriji 1 v Ljubljani, zatem pa je med drugim razstavljala v novomeški Galeriji Simulaker, koprski Meduzi in galeriji Alkatraz. Oktobra 2017 so v ljubljanski galeriji Equrna odprli razstavo njenih slik z naslovom Made in Germany, ki so nastale v Leipzigu, kjer Suzana živi in ustvarja.

Nika Oblak se je rodila leta 1975, in je leta 2002 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. V šolskem letu 2000/2001 se je študijsko izpopolnjevala na Visoki šoli za umetnost v Berlinu. Od leta 2002 umetniško sodeluje s Primožem Novakom. Leta 2005 je zaključila magistrski študij videa na ALUO v Ljubljani.

Primož Novak se je rodil 1973, in je leta 2002 diplomiral iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. V šolskem letu 2000/2001 se je študijsko izpopolnjeval na Visoki šoli za umetnost v Berlinu. Od leta 2002 umetniško sodeluje z Niko Oblak. Leta 2006 je zaključil magistrski študij kiparstva na ALUO v Ljubljani.

 

Od 16. do 30. aprila 2019 bo v Galeriji ZDSLU, Komenskega 8, Ljubljana, na ogled razstava letošnjega nagrajenca nagrade Riharda Jakopiča 2019, Milana Eriča.

 

 

Ustanovitelji nagrade (1969) so ZDSLU, UL ALUO in Moderna galerija, pozneje se jim je pridružilo tudi Slovensko društvo likovnih kritikov. Nagrada je posvečena slikarju, impresionistu, Rihardu Jakopiču (1869–1943), ki je bil osrednja osebnost slovenskega slikarstva v prvi polovici 20. stoletja. Denarna sredstva za nagrado vsako leto zagotovi Ministrstvo za kulturo. Odbor so letos sestavljali likovna kritičarka Nadja Gnamuš, predstavnica Slovenskega društva likovnih kritikov, kustosinja Moderne galerije dr. Martina Vovk, prof. Zmago Lenardič, ki je bil predstavnik UL ALUO, in akademski slikar Robert Lozar, kot predstavnik ZDSLU in letošnji predsednik žirije.