Marx po Marxu: Kunst-Marx

UL ALUO in Goethe-Institut Ljubljana vabita na

odprtje razstave MARX PO MARXU: KUNST-MARX,

ki bo v petek, 14. junija 2019, ob 20.00

na Goethe-Institutu, Mirje 12, Ljubljana.

Študenti različnih študijskih smeri na UL ALUO so dvanajst tednov brali, raziskovali, reinterpretirali in mislili Marxova besedila in teze. Brali so o življenju Marxa, o njegovih mladostnih uporih, bojih, uspehih in bedi, v kateri se je pogosto znašel skupaj z družino. Kljub hudi stiski pa je bilo nemogoče spregledati njegovo željo in vse do smrti vseprisotno optimistično vero v možnosti za izboljšanje stanja sveta, v katerem živimo. Za čas po marksizmu, ko boj za enakost vseh nas končno ne bo več potreben.

Projekt Marx po Marxu: Kunst-Marx je torej relevantnost Marxa vzel kot privzeto in se mu posvetil nekoliko drugače. Pri projektu je sicer šlo za spoj umetnosti in Marxa, toda ne – kot bi morda bilo pričakovati – v smislu, kako je Marx vplival na umetnost, temveč preko vprašanja, ali sta lahko Marxova persona in njegova misel predmet umetniškega ustvarjanja? Oziroma: kako si lahko študentke in študenti UL ALUO (ponovno) prisvojijo Marxa na način, ki presega utečene reprezentacije (tj. obeleževanje, slavljenje).

Poleg Marxovih besedil so seminar Marx po Marxu spremljala številna besedila sodobnih avtorjev in različni teoretski prispevki, ki so jih pripravili: Lea Kuhar, Martin Hergouth, dr. Marko Kržan, dr. Rastko Močnik, dr. Miklavž Komelj in Sanela Jahić. Ti so sodelujočim z različnih zornih kotov predstavili sveža razmišljanja o kontekstu Marxove misli in ponudili orodje za premislek Marxa v kontekstu sodobnosti.

Seminar Marx po Marxu je pokazal, da je filozofova misel nedvomno še vedno globoko aktualna, še vedno tesno med nami. Med nami je vsakič, ko se upremo pohlepu, izkoriščanju, fetišizaciji materialnega … Tu je vsakič, ko smo sposobni prepoznati zanke kapitalističnega družbenega sistema, ki jih je že pred poldrugim stoletjem z natančnim rezom skalpela razkril in seciral prav Karl Marx. Morda v zanesenosti današnjega sveta Marxove misli kdaj ne prepoznamo kot take, še večkrat jo neutemeljeno pokopavamo in zavračamo na podlagi letnice nastanka ali političnih predsodkov. Raje kot v soočenje s kritično mislijo in premislekom sistema, v katerega smo ujeti, privoljujemo v apatičnost, nihilizem in blagovni fetišizem. Toda vprašanja študentov, s katerimi smo se soočali med projektom, in vsi njihovi odzivi, so zagotovo dokaz, da je v svetu, v katerem bivamo, prostora za nujno potrebne spremembe še vedno veliko. In kot je še pokazal seminar: med mladimi morda še bolj kot potreba po umetniškem samoizražanju (h kateremu je spodbujal Marx) postaja aktualna ideja o vzpostavljanju pogojev za možnosti umetniškega samoizražanja.

Razstavo spremlja tudi knjiga z istoimenskim naslovom. Knjigo sta uredili izr. prof. dr. Petra Černe Oven in doc. dr. Barbara Predan in ob opisih projektov vsebuje besedili prof. dr. Rastka Močnika in prof. Alena Ožbolta. Knjigo so izdali in založili: UL ALUO, Goethe-Institut Ljubljana in društvo Pekinpah.

Sodelujoči študenti:

Simon Bregar, Tamara Fras, Eva Garibaldi, Lin Gerkman, Miha Hain, Jakob Koncut, Maruša Mazej, Neža Medved, Tjaša Mužina, Nina Podobnikar, Simon Rozman, Blaž Skodlar, Gregor Stražar, Isidora Todorić, Jera Tratar, Andraž Rudi Vrhovšek, Zala Zagoršek, Simona Žiher

Pedagoški mentorji:

izr. prof. Petra Černe Oven, prof. Alen Ožbolt, doc. dr. Barbara Predan

Pobudnik in koordinator projekta:

dr. Urban Šrimpf (Goethe-Institut Ljubljana)

Razstava bo na ogled do 31. avgusta 2019 (po urniku, ki bo objavljen na spletni strani Goethe-Instituta Ljubljana).