V sklopu projektov Po kreativni poti do znanja (PKP) , se je konec julija 2020 zaključil projekt projekt
Umetniška dela na spletu in avtorsko pravo
Več o projektu:
Zastopanost slovenskih likovnih del na spletu je skromna, v veliki meri tudi zaradi neurejenosti avtorskih pravic, saj se zaradi specifik socialistične družbene lastnine v nekdanji državi s prenosom avtorskih pravic nismo ukvarjali. Digitalizacija je eden osrednjih trendov sodobne družbe. Usmerjenost v prostor digitalnega pomeni globalno dostopnost umetniških del in njihovo internacionalizacijo. S tem, ko bodo dela dostopna v svetovnem spletu, se bo bistveno povečal njihov doseg. Dostopna bodo strokovnjakom pa tudi najširši publiki. In s tem tudi tistim, ki si jih zaradi oviranosti nikoli ne bi mogli fizično ogledati. S projektom smo ugotovili, kakšne pogoje je treba izpolniti za večjo vidnost slovenske kulture. Brskalniki dajejo neskončne možnosti za nove raziskave, torej za vključitve likovnih del v nove kontekste, saj iščejo po različnih kriterijih, podatkih, geslih, pa tudi po vizualni sorodnosti motivov. Slovenska umetnost je v tem trenutku premalo vidna na spletu, zato bo projekt Umetnine na spletu prispeval k njeni večji prepoznavnosti. S projektom smo naredili prve korake k celostni ureditvi problematike urejanja avtorskih pravic na spletu, zaščite avtorjev in promocije njihovih del na spletu.
Trajanje: 1.2.2020 -31.7.2020
Pedagoški mentor: Nadja Zgonik, Gregor Kokalj
Partner 1: ODVETNIŠKA DRUŽBA ČEFERIN IN PARTNERJI, d.o.o.
Delovni mentor: Zala Volkar
Partner 2: Inštitut za intelektualno lastnino
Delovni mentor: Maja Bogataj Jančič
Izvajalec in partnerji na projetku: UL, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje, ODVETNIŠKA DRUŽBA ČEFERIN IN PARTNERJI, d.o.o. in Inštitut za intelektualno lastnino
Študenti: Maša Berdon (ALUO), Tamara Mihalič (ALUO), Janez Albert Novak (ALUO), Urh Tacar (ALUO), Barbara Pavleković (PF), Sara Sivka (PF)