Do 6. decembra 2020 je potekal Teden Univerze v Ljubljani, v sklopu katerega so bili nagrajeni tudi dosežki študentov in pedagogov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO). Zlato plaketo je prejel izr. prof. Bojan Gorenec, Jernej Kapus ki je nedavno zaključil magistrski študijski program Industrijsko oblikovanje, je prejel Prešernovo nagrado UL.
V začetku decembra, ko Univerza v Ljubljani praznuje rojstni dan – v letu 2020 že stoprvega, je rektor UL prof. dr. Igor Papič podelil častne nazive, plakete, nagrade, listine in priznanja navdihujočim posameznicam in posameznikom, ki so pomembno prispevali k nadaljnjemu uspešnemu delu UL, letos predstavljeni na posebni spletni strani www.uni-lj.si/tedenuniverze.
Zlato plaketo za izjemne zasluge pri razvijanju znanstvenega, pedagoškega ali umetniškega ustvarjanja ter za krepitev ugleda UL, je prejel izr. prof. Bojan Gorenec.
Izr. prof. Bojan Gorenec je vrhunski slovenski likovni umetnik in dolgoletni profesor slikarstva na Oddelku za slikarstvo. S svojim umetniškim delovanjem in tudi z aktivnim sodelovanjem v polju pedagoškega razvoja na področju slikarskih praks bistveno vpliva na celoten slovenski kulturni prostor ter širi kreativen vpliv in spodbude prihajajočim mladim ustvarjalcem.
Prešernovo nagrado za študente UL, podeljeno za izjemne dosežke na področju znanosti in umetnosti, je prejel Jernej Kapus za delo Inteligentna naprava za pomoč osebam s spektroavtističnimi motnjami pri prepoznavanju čustev drugih oseb in lajšanju lastnega stresa, ki je nastalo pod mentorstvom doc. Lidije Pritržnik in doc. dr. Barbare Predan.
Jernej Kapus je leta 2020 zaključil magistrski študijski program Industrijsko oblikovanje. S pomočjo participativnega oblikovanja je s številnimi strokovnimi institucijami odkrival priložnosti za izboljšanje kakovosti življenja oseb z motnjami avtističnega spektra (MAS). Na zaznane izzive je odgovoril s skrbno načrtovanim konceptom pametnih očal, ki s pomočjo kamere in umetne inteligence berejo čustva oseb, s katerimi je oseba z MAS v interakciji. Predlagani koncept predstavlja izjemen prispevek k boljšemu in lažjemu vključevanju oseb z MAS v družbo. Pomaga jim pri vsakodnevnem komuniciranju, interakcijah in manj stresnem odzivanju na dražljaje iz okolice.
Svečano listino UL za doseganje najvidnejših študijskih uspehov je prejela Karin Rošker.
Študentka Karin Rošker se je s svojim pretanjenim občutkom likovne izraznosti lotevala projektov, ki so izrazito raziskovalni in inovativni. Za svoj študijski dosežek je v svetovni študentski konkurenci prejela najvišjo nagrado in se kljub mladosti že uspešno uvrstila v mednarodni oblikovalski prostor.
Priznanje za posebne dosežke študentk in študentov UL za dosežke in udejstvovanje na področju obštudijskih dejavnosti so prejeli Natalija Kosmač, Neža, Blaž Skodlar in Andraž Rudi Vrhovšek
Natalija Kosmač aktivno organizira dogodke na akademiji in zunaj nje. Uspešno je dvakrat organizirala ŠUS (Študentski umetniški sejem) in s tem vzpostavila tradicionalno prireditev za povečanje prepoznavnosti študentov v širši skupnosti. Pobuda in pomoč pri organizaciji urejanja prostorov na Oddelku za slikarstvo, organizaciji semestrske razstave in mednarodnega projekta Transform 2019 daleč presegajo običajno udejstvovanje študenta.
Neža Penca s svojim delovanjem prepleta javni prostor z vidnim sporočanjem. Grafično oblikovanje je uporabila kot orodje za revitalizacijo mestnega središča v Celju. Zasnovala, ustanovila in izvedla je festival ustvarjalnosti Črna lukna. Povezala je kreativne potenciale mladih in oživila poslanstvo urbane sredine, oblikovalsko stroko pa potrdila kot družbeno odgovorno disciplino. Z nagradama se je odzvala tako strokovna javnost kot lokalna skupnost.
Blaža Skodlarja in Andraža Rudija Vrhovška številne nagrade strokovne javnosti umeščajo med izjemno perspektivna oblikovalca. S trajnostnim izdelkom Hive sta se uvrstila med finaliste mednarodnega festivala Mikser, v okviru sejma Ambient sta zanj prejela nagrado Top ideje. Izstopa tudi njuna vlogo pri raziskovalnem projektu Papiro-logía. Poleg načrtovanja dovršene oblikovalske naloge sta pri projektu suvereno vodila tudi organizacijski del javnih predstavitev.
Naziv zaslužni profesor, ki se podeljuje upokojenim profesoricam in profesorjem UL za prepoznaven prispevek pri delovanju, ugledu in razvoju UL, je prejel prof. Ranko Novak.
Prof. Ranko Novak, oblikovalec, arhitekt in dolgoletni profesor, je izjemno celovita oblikovalska osebnost vrhunske ustvarjalne moči in kakovosti. S svojim delom je obogatil stroko ter pomembno prispeval k vsestranskemu razvoju in ugledu oblikovanja v Sloveniji. Njegov najprepoznavnejši prispevek k delovanju, ugledu in razvoju Univerze v Ljubljani najdemo v pregovoru o učencih, ki prerastejo lastnega učitelja, saj je v mnogih študentih spodbudil vseživljenjsko radovednost in zavezanost vrhunskemu oblikovanju.
Priznanje strokovnim sodelavkam in sodelavcem UL, za pomemben prispevek k izboljšanju delovnih procesov in pozitivni klimi na članicah in rektoratu, sta prejeli Darija Tratnik in mag. Jasmina Zajc.
Darija Tratnik, vodja finančno-računovodske službe na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, že vrsto let z ažurnimi podatki in tehtnimi odgovori o finančnih možnostih pomaga vodstvu pri sprejemanju odločitev in zaposlenim pri njihovem tekočem delu ter s tem prispeva k pozitivnemu poslovanju.
Mag. Jasmino Zajc, vodjo referata za podiplomski študij in mednarodno sodelovanje na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, odlikujejo izjemna organiziranost, strokovnost, vestnost, predanost delu in prijaznost. S svojim delom omogoča študentom in zaposlenim varno in zanesljivo oporo na poti do zastavljenih ciljev
Vsem nagrajencem s ponosom čestitamo!