Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) vljudno vabi na
javni preizkusni predavanji Martine Vuga in Emila Kozoleta
pri prvi izvolitvi v naziv visokošolskega učitelja.
- Predavanje mag. Martine Vuga, akad. rest., z naslovom: »AKADEMIJA ČIŠČENJA« bo potekalo v sredo, 11. septembra 2019, ob 10.00 v predavalnici 14, UL ALUO, Erjavčeva 23.
Začetek velikih sprememb in razvoja novih metod čiščenja umetnin sega v sredino osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko se je razvila tudi sistematična metodologija dela. V želji izpeljati poseg bolj selektivno in postopno so poskušali najprej izboljševati metode z organskimi topili. Pod vplivom zelene kemije so začeli razvijati metode čiščenja z vodo. Emulzije, ki omogočajo sočasno uporabo raznolikih materialov, se še vedno spreminjajo, izboljšujejo. Najnovejša, silikonska topila omogočajo tudi dodatne možnosti čiščenja na vodo občutljivih površin. Uporaba različnih metod čiščenja je postopoma prodrla v prakso tudi na področju restavriranja kiparskih umetnin. V predavanju bodo predstavljene različne metode, pomembnejša teoretična izhodišča in novosti, pospremljene s primeri iz prakse…
- Predavanje Emila Kozoleta, univ. dipl. obl., MA, z naslovom: »IDENTITETNI OBLIKOVALSKI SISTEMI PRIHODNOSTI« bo potekalo v ponedeljek, 16. septembra 2019, ob 12.00 v predavalnici 7, UL ALUO, Erjavčeva 23.
Celostna grafična podoba, ki se je uveljavila v 60. letih prejšnjega stoletja, se je ob prehodu v digitalni svet znašla pred težavami kot so neprilagodljivost, nekonsistentna uporaba pri delu večjih oblikovalskih ekip in vsesplošne omejitve pri razvoju oblikovanja za nove medije.
Rešitev se je ponudila v oblikovalskem sistemu. Gre za pristop, ki so ga razvila velika podjetja, kot so Google, IBM ali AirBnB in je bolj kot v izgradnjo končnih materialov, usmerjen v oblikovanje gradnikov, ki omogočajo nadaljnjo uporabo. Te skozi metaforo atomov in molekul kot osnovnih oblikovalskih delcev zagotavljajo enako izkušnjo, ne glede na medij, format in okolje, v katerem se oblikovalsko delo pojavlja. Vloga oblikovalca se tako premika iz oblikovalca končnih rešitev v načrtovalca dinamičnih sistemov.
V trenutku, ko smo na robu splošne uporabe avtonomnih vozil, umetne inteligence in tehnologije navidezne resničnosti, se pojavlja vprašanje kako bodo izgledali oblikovalski sistemi prihodnosti?