UL ALUO v študijskem letu 2019/20 skupaj z drugimi fakultetami (UL in izven) ter z gospodarskimi in negospodarskimi partnerji izvaja štiri projekte, s katerimi je bila izbrana na dveh javnih razpisih:
• Po kreativni poti do znanja 2017/2020 (PKP),
• Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2020 (ŠIPK).
V projekte je skupno vključenih 34 študentk in študentov različnih fakultet, od tega 14 z UL ALUO, ter 5 predavateljev/mentorjev z UL ALUO. Koordinatorka projektov za UL ALUO je Daša Tepina.
Več o aktualnem PKP projektu
Umetniška dela na spletu in avtorsko pravo
Sodelujoči članici UL: UL ALUO, Pravna fakulteta (UL PF)
Pedagoška mentorja: izr. prof. dr. Nadja Zgonik, doc. mag. Gregor Kokalj (UL ALUO)
Partnerji: ODVETNIŠKA DRUŽBA ČEFERIN IN PARTNERJI, družba za opravljanje odvetniškega poklica, o.p., d.o.o. (delovna mentorica Zala Volkar); Inštitut za intelektualno lastnino (delovna mentorica Maja Bogataj Jančič)
Trajanje: 1. 2. do 30. 6. 2020
Projekt se ukvarja z vprašanjem ureditve problematike zaščite avtorskih pravic pri digitalizaciji umetniških del in objavah le-teh na spletu. Danes je uporaba spleta kot orodja nekaj samoumevnega, saj prispeva k širjenju informacij o umetniških delih, znanju o umetnosti, širi tudi možnosti prodaje. Hkrati pa zaščita avtorskih pravic pri lastnih objavah, pa tudi upoštevanje avtorskih pravic v primeru, da objavljamo dela drugih, prinaša s sabo vprašanje, pod kakšnimi pogoji je mogoče objaviti delo na spletu, da bo objava v skladu z veljavno evropsko zakonodajo avtorskega prava. V povezavi z odvetniško pisarno, ki na področju gospodarskega prava prihaja v stik s problematiko zaščite avtorskega prava, in Inštitutom za intelektualno lastnino bomo preverili zakonske pogoje, ki jih je treba izpolniti pri objavi umetniških del na spletu. Projekt je usmerjen specifično k likovnim delom. Pri njih je pomembno troje: zaščita avtorstva, zaščite pred plagiatorstvom in zaščita pred nepooblaščeno objavo. Pomembna bosta oba vidika, teoretični in aplikativni, zato bomo tekom projekta v sodelovanju z NUK-om pilotsko izvedli tudi določeno število objav umetniških del na spletu.
Več o aktualnih ŠIPK projektih
1. projekt: Umetnost skozi znanost: telo in tehnologija
Sodelujoče članice UL: UL ALUO, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (UL FKKT), Biotehniška fakulteta (UL BF)
Pedagoška mentorica: izr. prof. dr. Uršula Berlot Pompe (UL ALUO)
Strokovna sodelavca: Klemen Tkalec (Zavod za kulturo, umetnost in izobraževanje Kersnikova), Maja Smrekar (Maja Smrekar – intermedijska umetnica)
Trajanje: 1. 2. do 30. 4. 2020
V okviru projekta se razvijajo umetniško raziskovalne prakse, ki bodo temeljile na postopkih znanstvenih in tehnoloških raziskav (biotehnologije, biomedicine, mikroskopije), prenešenih v polje umetnosti. Cilj projekta je spodbuditi študente v raziskovalno eksperimentalen način ustvarjanja umetniškega dela, ki vpeljuje znanstvene postopke in tehnologije v umetniški proces ter je v ustvarjalni metodologiji interdisciplinaren. Pod vodstvom mentorice in strokovnih sodelavcev študenti prestopajo običajne postopke umetniškega ustvarjanja. Njihova v kombinaciji laboratorijskega in ateljejskega ustvarjanja nastala dela bodo presegala tradicionalne umetniške žanre in problematike ter naglasila inovativen pristop v obravnavi telesa skozi umetnost, znanost in tehnologijo. Rezultati projekta, ki bodo na ogled v obliki razstave, bodo interdisciplinarno širili prostor umetniškega delovanja, obenem pa naglasili družbeno pomembne teme spremenjene vloge telesa v dobi porasta tehnoloških in znanstvenih invencij. Projekt bo poleg tega vzpostavil platformo medinstitucionalnih in interdiciplinarnih sodelovanj umetniških in znanstvenih izobraževalno-raziskovalnih ustanov, s čimer bo začel z zapolnjevanjem vrzeli manka povezovanja med umetnostjo in znanostjo.
2. projekt: Roževina zgodovine: interdisciplirani raziskovalni študentski projekt o družbenozgodovinskih aspektih kozmetike
Sodelujoča članica UL: UL ALUO, Filozofska fakulteta (UL FF), Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (UL FKKT), Visoka šola za storitve (VIST)
Pedagoška mentorica: doc. dr. Petja Grafenauer (UL ALUO)
Strokovna sodelavka: Teja Reba (Mesto žensk – Društvo za promocijo žensk v kulturi)
Trajanje: 1. 3. do 30. 6. 2020
Projekt bo raziskoval vprašanja vsakdanjih praks, podob in režimov množičnih medijev in socialnih mrež, ekonomske umeščenosti industrije kozmetike, kemijskih substanc in izkoriščanja naravnih resursov, razvijanja pripomočkov za nego in mode. Na stičišču metod umetniškega raziskovanja, ustvarjanja in pedagogike ter humanističnih in družboslovnih raziskovalnih pristopov in z upoštevanjem izsledkov naravoslovnih znanosti je cilj Roževine zgodovine skozi kolaborativno prakso raziskovanja ustvariti različne formate na stičišču raziskovanja, ustvarjanja, reprezentacije ter posredovanja znanj, ki bodo predstavljeni tudi po poteku ŠIPK projekta kot del mednarodne skupinske razstave z obsežnim programom v okviru 26. festivala Mesto žensk. S tem bo projekt v lokalno okolje vpeljeval nove načine raziskovanja, ki razen pri posameznih avtorjih iz polja umetnosti še niso znani. Umetnostno-znanstvene raziskave so način kreativnega reševanja izzivov, s katerimi se bomo spopadli z vprašanjem estetskega kodiranja in kozmetike pri družbenem razumevanju spola, razreda, etnične pripadnosti pri nas, s čimer bodo raziskave vpliva in njihove implementacije imele velik pomen za lokalno okolje in širše.
3. projekt: Začutiti umetnino
Sodelujoče članice UL: UL ALUO, Naravoslovnotehniška fakulteta (UL NTF), Filozofska fakulteta (UL FF), Akademija za gledališče, radio, film in televizijo (UL AGRFT)
Pedagoški mentorici: izr. prof. mag. Tamara Trček Pečak (UL ALUO), prof. dr. Deja Muck (UL NTF)
Strokovna sodelavka: Nada Madžarac (Moderna galerija)
Trajanje: 1. 3. do 31. 5. 2020
S projektom bomo pripravili več različnih možnosti, ki smo jih evidentirali ob pogovoru z obiskovalci, in izvedli raziskavo v obliki testiranja, s katero bomo ugotavljali, kaj vsi izdelani pripomočki pomenijo videčim in če vsi pripravljeni pripomočki skupaj vendarle približajo umetnino tudi slepim obiskovalcem. Izbor najprimernejših pripomočkov bo lahko služil kot standard za spremljajoči program k razstavam likovnih del tako v MG+MSUM, ki je partnerska ustanova pri projektu, kot tudi v drugih muzejih in galerijah.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Foto: Sestanek za PKP projekt "Umetniška dela na spletu in avtorsko pravo", februar 2020; avtor: Gregor Kokalj