Spoštovane, spoštovani,
s sklepom rektorja UL prof. dr. Igorja Papiča z dne 7. 5. 2020 je OD VKLJUČNO 11. 5. 2020 OZ. DO PREKLICA PODALJŠANA VELJAVNOST VSEH UKREPOV (z dne 22. 4.) O PREKINITVI IZVAJANJA VSEH OBLIK NEPOSREDNEGA PEDAGOŠKEGA DELA IN OMEJITVI OSEBNIH STIKOV PRI VSEH AKTIVNOSTIH na Univerzi v Ljubljani, torej tudi na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO).
Študijski proces in preverjanja znanj, kot so pisni izpiti in druge oblike preverjanja znanj, se do preklica ne izvajajo v obliki fizične prisotnosti študentov, ampak so nadomeščeni z uporabo aplikacij, ki omogočajo študij in preverjanje znanj na daljavo.
ŠTUDIJSKI PROCES:
Glede na aktualne razmere v zvezi s COVID-19 v Sloveniji, ukrepe Vlade RS in na priporočila Skupine za koordinacijo COVID-19 na UL, ki temelji na mnenjih epidemiologov in infektologov, je rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Igor Papič, sprejel naslednji sklep.
Z vključno 11. 5. 2020 začne veljati sklep rektorja z dne 22. 4. 2020, ki določa, da se delo v največjem možnem obsegu še vedno izvede v obliki dela na domu ali brez osebnega stika. V primerih, ko je potrebno znanstveno-raziskovalno delo izvajati v prostorih UL, pa se mora izvajati skladno s protokoli za zagotavljanje varnosti pred okužbo pri znanstvenoraziskovalnem delu, ki upoštevajo:
- število oseb, ki so lahko hkrati prisotne v določenem prostoru (upoštevaje velikost prostorov, fizične distance med zaposlenimi najmanj 1,5 m, možnost prezračevanja),
- zaščitna sredstva (zaščitne maske in druga osebna varovalna oprema),
- možnosti razkuževanja in umivanja rok ter razkuževanja predmetov in delovnih površin,
- protokole prezračevanja prostorov,
- protokole prehajanja med fizično ločenimi enotami,
- možnost dela v izmenah.
Določila tega sklepa se lahko smiselno uporabljajo tudi za delo tehnično – strokovno – administrativnih služb, skladno s predhodno izdelanimi varnostnimi protokoli.
Sklep ne velja za individualno raziskovalno delo študentov v laboratorijih, prav tako vse pedagoške aktivnosti še vedno potekajo na daljavo. Predvidevamo, da bomo pedagoške aktivnosti v skladu s sklepom z dne 15. 4. 2020, lahko sprostili 18. 5. 2020, za kar čakamo na ustrezen sklep Vlade RS.
Vse sklepe rektorja najdete v priponkah na dnu.
DODATNI NAPOTKI UL ALUO V ČASU PREKINITVE:
ŠTUDIJ NA DALJAVO
UL zagotavlja pomoč študentom pri izobraževanju na daljavo (npr. kako oddajati gradiva v spletno učilnico, kako reševati naloge ipd.).
Svetujejo študenti Pedagoške fakultete (UL PEF), smer Poučevanje računalništva. Pomoč je zagotovljena vsak delovni dan, od 9.00 do 18.00. Če imate kakšno vprašanje oz. naletite na težavo z uporabo spletne učilnice oz. drugih oblik študija na daljavo, lahko svoje vprašanje pošljete na e-naslov: DigitalnaUL.Studenti@pef.uni-lj.si
OBVESTILO KNJIŽNICE
Knjižnica ALUO je od 16. 3. do preklica ukrepov ob epidemiji zaprta. Na voljo so vam storitve, ki vam jih lahko zagotovimo po e-pošti ali telefonu. Zamudnine za izposojeno gradivo v času trajanja ukrepov ne bo.
ELEKTRONSKI VIRI
Številni svetovni založniki so v tem času svoj sicer plačljiv založniški program ponudili v testnih dostopih, zato je število razpoložljivih elektronskih zbirk izjemno naraslo. Na spodnjih povezavah lahko dostopate do elektronskih virov s področij humanistike, družboslovja in drugih vej znanosti. (Seznam se dopolnjuje.)
Nekatere baze podatkov in spletni arhivi so v prostem pristopu, medtem ko so druge namenjene le članom knjižnic UL, CTK ali NUK. V tem primeru do spletnih vsebin dostopate ob predhodni prijavi prek oddaljenega dostopa.
- DiKUL Digitalna knjižnica Univerze v Ljubljani je spletni portal, s pomočjo katerega lahko uporabniki iščejo v centralnem indeksu bibliografskih podatkov. Ta zajema več sto milijonov naročniških in prosto/odprto dostopnih virov svetovnih založnikov ter ostalih ponudnikov strokovnih in znanstvenih informacij z vseh znanstvenih ved.
- Mrežnik je portal več kot 200 izbranih elektronskih informacijskih virov, ki so namenjeni iskanju znanstvene, strokovne in študijske literature.
- Oxford Art Online je temeljna enciklopedija umetnosti. Obsega prek 30.000 člankov (20.000 biografij) o umetnikih, smereh, šolah, tehnikah, teorijah itn.
- JSTOR Razširjen dostop do vsebin arhiva celotnih besedil več kot 1700 znanstvenih časopisov z različnih področij, antropologije, arheologije, filozofije, glasbe, sociologije, umetnosti in umetnostna zgodovine, zgodovine itn. Uporabniki lahko sedaj dostopajo do vseh arhivskih in tekočih zbirk revij ter do približno 35.000 knjig nekaterih založb.
- JSTOR (arhiv)
- Bloomsbury Collections, zbirka več kot 6000 knjig s področja humanistike in družboslovja.
- Bloomsbury Cultural History, zbirka različnih vsebin (slike, knjige), ki so namenjene študiju in raziskovanju kulturne zgodovine.
- Bloomsbury Education and Childhood Studies, elektronski vir založnika Bloomsbury, ki ponuja sistematičen in izčrpen pregled otroštva in izobraževanja po vsem svetu.
- Screen Studies, elektronski vir, namenjen študiju in raziskovanju filma.
- The MIT Press Direct vsebuje več kot 2.500 knjig z različnih področij: umetnost, arhitektura, biomedicina, ekonomija, humanistika, informacijska znanost, lingvistika, nevroznanost, družboslovje in filozofija.
Začasni testni dostopi do zbirk:
- Bloomsbury Encyclopedia of Philosophers
- Bloomsbury Applied Visual Arts
- Fashion Photography Archive
- Bloomsbury Medieval Studies
- Arcadian Library Online
- Bloomsbury Architecture Library
- De Gruyter Online; testni dostop do 75.000 naslovov elektronskih knjig, objavljenih med leti 1650 in 2016, ki pokrivajo različna področja humanistike in družboslovja.
- Testni dostopi – različni založniki (Elsevier, Emerald, Brill, Wiley, MIT Press …)
- E-knjige – Znanstvena založba FF
- dLib, Digitalna knjižnica Slovenije omogoča dostop do digitaliziranega znanja in kulturnih zakladov. Prek portala lahko dostopate do arhivov revij AB, Anthropos, Ars et humanitas, ČKZ, Dialogi, Grafičar, Kino, Poligrafi … ali npr. do knjig založbe KUD Logos itn.
- Europeana omogoča dostop do več kot 50 milijonov digitaliziranih enot – knjig, glasbe, umetnin in več.
- Život umjetnosti, prosti dostop do znanstvenega časopisa za teorijo umetnosti.
- Oris, arhiv člankov revije za arhitekturo.
- DOAJ (Directory of Open Access Journals), zbirka 300 časopisov v odprtem dostopu.
- Open DOAR, direktorij repozitorijev v odprtem dostopu.
- CORE, portal znanstvenih virov v odprtem dostopu.
V kolikor se v spletno knjižnico ne morete prijaviti, to sporočite na naslov knjiznica@aluo.uni-lj.si ali pokličite na eno od spodnjih številk. Oddaja zaključnih del v tehnični pregled in dodelitev UDK-ja bo nemoteno potekala prek elektronske pošte kot doslej. Na bibliotekarki se lahko obrnete po elektronski pošti ali telefonu:
Osrednja knjižnica
Petra Jager
01/42 12 505
petra.jager@aluo.uni-lj.si ali
Knjižnica Oddelkov za oblikovanje
Zdenka Lampič
01/42 12 523
zdenka.lampic@aluo.uni-lj.si ali
OBVESTILO REFERATOV
Uradne ure referatov za dodiplomski, podiplomski in doktorski študij so zaradi poostritve preventivnih ukrepov ob epidemiji do nadaljnjega odpovedane.
Na referate se lahko obrnete po elektronski pošti ali telefonu:
Referat za dodiplomski študij
Barbara Kalan
01/421 25 01
Referat za podiplomski študij in mednarodno sodelovanje
Jasmina Zajc
01/421 25 02
Referat za doktorski študij
Snežana Jurić Pangeršič
01/421 25 14