Od 17. do 21. februarja 2020 so se podiplomski študenti industrijskega oblikovanja UL ALUO v prostorih Avtomatik delovišča v Kopru udeležili participatorne delavnice Katera vprašanja zastavlja oblikovanje?, v okviru katere so pripravili tudi skupinsko razstavo.
V lancasterski listini o oblikovanju so avtorji zapisali, da velik del oblikovanja vztrajno vlaga energijo v to, kaj lahko oblikovanje naredi na podlagi sentimentalnega prepričanja o tem, kaj bi lahko postalo. Dejstvo pa je, da bi se oblikovanje moralo soočiti z neprijetno resnico, da morda ne bo moglo narediti vsega tega, kar verjame, da lahko. Seveda lahko na neprijetno resnico pogledamo tudi iz nasprotnega, pozitivnega zornega kota. Oblikovanje lahko razumemo kot gesto, orodje in sredstvo analiziranja ter sintetiziranja prihodnjih vizij. Služijo nam lahko kot sredstvo razvijanja načinov, kako bolje skrbeti za naš svet, naša mesta, naše preživetje in drug za drugega.
Delavnica se je ukvarjala s temeljnim vprašanjem, kaj danes pomeni biti človek – individualno in družbeno – ter kako njegovo poseganje v svet skozi prizmo oblikovanja in participativnih praks omogoča ustvarjanje ustreznih razmer za boljše (so)bivanje oziroma življenje.
Delavnico je pospremila skupinska razstava, ki je predstavila rezultate trimesečnega seminarja pri predmetu Razvoj in teorija oblikovanja I na 2. stopnji 1. letnika industrijskega oblikovanja, ki ga poučuje doc. dr. Barbara Predan.
Sodelujoče študentke in študenti: Dea Beatovikj, Matevž Breznikar, Tino Duralija, Deja Kofol, Martin Pevec, Pami Prevolnik, Valeska Rimele, Jon Schwarzmann, Žiga Žalec
Mentorici delavnice: doc. Michala Lipkova (STUBA – Fakulteta za dizajn, Bratislava), doc. dr. Barbara Predan
Vodja projekta: Boštjan Bugarič
Koprodukcija: KUD C3, Avtomatik Delovišče, Društvo Pekinpah, UL ALUO
Foto: Aleš Rosa