UL ALUO in Mala Galerija Banke Slovenije (MGBS) vabita na
odprtje razstave študentk in študentov smeri Ilustracija
Kolikor ilustracij, toliko svetov,
ki bo v torek, 11. februarja 2020, ob 19.00
v MGBS, Slovenska cesta 35, Ljubljana.
MGBS in Univerza v Ljubljani tudi v novem letu nadaljujeta uspešno sodelovanje. Na prvi letošnji razstavi se bodo, že četrtič, predstavili študentke in študenti UL ALUO, tokrat s smeri Ilustracija na Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij.
Ob odprtju bodo zbrane nagovorili dr. Primož Dolenc, namestnik guvernerja Banke Slovenije, izr. prof. mag. Lucija Močnik Ramovš, dekanja UL ALUO, in Vladimir Vidmar, kustos MG BS. Pospremil ga bo tudi nastop študentov Akademije za glasbo (UL AG).
Razstava bo odprta do 8. marca 2020, na ogled od torka do sobote med 11. in 19. uro.
O RAZSTAVI
Ilustracija je ena najbolj prvotnih in posledično najbolj osnovnih nalog vizualnosti kot smotrne komunikacijske dejavnosti. Razlaga, razodevanje, pojasnjevanje in konkretiziranje različnih besedil, abstraktnih konceptov in idej poteka kot njihovo prevajanje in interpretiranje v doslednih vizualnih idiomih, ki jih tehnično opredeljujejo risba, grafika, kolaž, animacija ter različne tehnike in orodja digitalne dobe. Vendar je za ilustracijo veliko bolj kot izbira tehnike in orodij pomembna vizualna govorica kot urejen mikrosistem, ki po eni strani odseva potrebo po najbolj ustreznem načinu približevanja sporočila svoje predloge, po drugi pa predstavlja izpopolnjeno in zaključeno celoto. Gre za paralelni svet, ki ne samo, da prenaša sporočilo, temveč ga dodobra dopolni.
Ilustracija posledično deluje v odnosu z najširšim naborom fenomenov realnosti, kar ponazarja tudi razstava Kolikor ilustracij, toliko svetov, ki jo razpenja med dva na videz diametralno nasprotna pola, domišljijsko in znanstveno ilustracijo. Medtem ko je prva vizualni output za upodabljanje fantastičnih svetov, druga vizualizira eksaktne relacije znanosti (ali vsaj njihovo pretenzijo po objektivnosti). Tako pravljice kot znanost na podoben način kličejo po ilustraciji kot elementu, ki je nujen za predstavitev njima notranjih sistemov. Prav to je tisto, kar na razstavi Kolikor ilustracij, druži domišljijsko in znanstveno ilustracijo in prek česa se te dve dopolnjujeta. Znanost je sistem, ki je za svoje napredovanje zavezan eksperimentu, podajanjem v fantazmatsko, medtem ko na prvi pogled zasanjani svetovi pravljic imajo presenetljivo trdno notranjo logiko. Podajanje v domišljijo je nujni pogoj znanosti, zavezanost strukturi pa temelj pravljice, ilustracija pa tista bogata govorica podob, ki te tihe predpostavke razodene, misel, ki stoji za njo, pa poganja v gibanje.
Sodelujoče avtorice in avtor: Eliza Atanasovska, Bibi Erjavec, Peter Ferlan, Ana Vičič (MA III); Trina Čuček Meršol, Klara Jager, Eva Rauch, Neža Šivec (MA I).
Mentorici razstavljenih del: doc. mag. Marija Nabernik, doc. Suzana Bricelj (UL ALUO)
Kurator Male galerije: Vladimir Vidmar
Produkcija: UL ALUO, UL AG
OBRAZSTAVNI DOGODKI
- V petek, 14. februarja 2020, med 15. in 17. uro bodo študenti v sklopu informativnega dne predstavljali študij na smeri Ilustracija. Obiskovalce bodo sprejeli razstavljajoči ilustratorji, ki bodo delili svoje študijske izkušnje in prikazali svoje delo. Ob 17. uri je načrtovano tudi javno vodstvo, ki bo potekalo kot pogovor z zbranimi razstavljavci, vodil pa ga bo kurator Vladimir Vidmar
- V četrtek, 27. februarja, ob 18.00 bo potekal drugi obrazstavni dogodek, večer animiranih filmov. V okviru učnega procesa se študenti ilustracije urijo tudi v ustvarjanju animacij, in sicer pod taktirko asist. mag. Andreja Kamnika. Zato smo pripravili večer animiranih filmov, nastalih v produkciji UL ALUO pod mentorstvom profesorja Kamnika; gre za najboljše študentske izdelke, ki vključujejo tudi nagrajene filme in tiste, ki so bili predstavljeni na uglednih festivalih animiranega filma.
- V soboto, 7. marca, ob 11.00 pa vas vabimo na delavnico z umetnostno pedagoginjo in umetnico Neveno Aleksovski. Delavnica bo slonela na ilustraciji kot tematskem izhodišču razstave in je tokrat izjemoma namenjena vsem generacijam. Izhajajoč iz vprašanja, kaj vse je lahko ilustracija in kaj vse lahko služi kot predloga za ilustriranje, bodo sodelujoči “povode” za ilustracijo iskali izven siceršnjih virov, kot so literarni teksti, v bolj nepričakovanih fenomenih, v časopisnih oglasih, televizijskih novicah ali kateremkoli drugem momentu vsakdanjega življenja. Ilustracija se bo tako pokazala v polni luči kot univerzalni vizualni jezik, ki lahko komunicira vse segmente naših življenj. Delavnico bomo zaključili z zbiranjem in vezanjem izdelkov sodelujočih v zine.