5. 2. 2019

Feministična umetnost na ALUO, 1. del

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) in KUD Mreža vabita na

odprtje razstave Feministična umetnost na ALUO, 1. del:

Éden, dva, … pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri,

ki bo v torek, 12. februarja 2019, ob 20.00

v Galeriji Alkatraz, AKC Metelkova mesto.

Razstava je del širšega sodelovanja UL ALUO in društva KUD Mreža, saj skupaj pripravljamo dve skupinski razstavi feministične umetnosti, ki nastaja in je nastajala med študijem na instituciji in ob njem. 2. del razstave z naslovom Glasno-žitje bo v sklopu praznovanja 100-letnice Univerze v Ljubljani predstavljen 7. marca, v novoustanovljeni univerzitetni Mali galeriji na Slovenski cesti 35. Prav tako bo ob tej priložnosti 8. marca organizirana okrogla miza Feminizem, izobraževanje in umetniške akademije Univerze v Ljubljani, ki bo potekala v Moderni galeriji v Ljubljani.

Razstavljajo študentke in alumne Oddelka za slikarstvo in Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij UL ALUO: Lea Culetto, Asiana Jurca Avci, Tatiana Kocmur, Nika Lapkovski, Teodora Švet

Kuratorica: Ana Grobler

O PROJEKTU

Glede na število sodelujočih umetnic_kov, ki so trenutno študentke_ti podiplomskega ali dodiplomskega študija oz. tik pred zaključkom enega ali drugega, je jasno, da je zanimanja za feministično tematiko precej več, kot ga je bilo še pred petnajstimi leti. Približno takrat je dr. Nadja Zgonik za izbiro naloge pri predmetu Umetnostna zgodovina na seznam gesel, ki naj bi jih opisovale_li študentke_ti, uvrstila tudi feministično umetnost, s tem samo navidezno majhnim dejanjem pa spodbudila pričetek sprememb na UL ALUO in v razmišljanju nas, študentk_ov. Naša naloga se je pozneje tudi zaradi njenega angažmaja in aktivnega interesa nekaterih študentk_tov1 razvila v publikacijo z naslovom Pojmovnik slovenske umetnosti po letu 19452, sama pa sem feministično umetnost v Sloveniji obravnavala še v diplomskem delu pod njenim mentorstvom. Glede na pogovore s študentkami_ti še danes velja, da spodbujanje aktivne drže, še posebej kar se tiče feminističnih vsebin, izvira iz prepleta dobre volje profesoric_jev in želj zainteresiranih študentk_tov. Gotovo pa ima s povečanjem zanimanja za te teme opraviti tudi zaposlovanje novih pedagoških kadrov. Strokovna vodja dr. Petja Grafenauer je ena zaslužnejših za to, da se je projekt udejanil, seveda ob podpori prve dosedanje dekanje UL ALUO, mag. Lucije Močnik Ramovš, ki ima posluh za tovrstne ideje.

Razstava bo na ogled do 1. marca, isti dan bo izvedeno tudi vodstvo z umetnicami_ki.

Več informacij najdete na spletni strani Galerije Alkatraz.

Kuratorstvo in besedilo: mag. Ana Grobler
Strokovna vodja: dr. Petja Grafenauer
Strokovni sodelavec: Sebastian Krawczyk
Lektura in prevod: Špela Bibič